O‘zbekistonliklarning xorijga sayohati 26 foiz oshdi
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning yanvar oyidan avgust oyigacha bo‘lgan davrda taxminan 5,2 million nafar fuqarolar turistik maqsadlarda xorijga safar qilgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 1,1 million nafarga yoki 26,8 foizga oshgan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, sayohatlar sonining o‘sishi pandemiyadan keyingi davrda sayohatchilik faoliyatining tiklanishi va havo qatnovlari sonining ko‘payishi bilan izohlanadi. Hozirgi vaqtda o‘zbekistonliklar asosan qo‘shni davlatlarga, xususan, iqtisodiy, diniy va oilaviy sabablar bilan sayohat qilmoqda.
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning dastlabki sakkiz oyida o‘zbekistonliklar eng ko‘p tashrif buyurgan davlatlar quyidagilar: Qirg‘izistonga 2,3 million, Qozog‘istonga 956 ming, Tojikistonga 887,9 ming, Rossiyaga 312,7 ming, Turkiyaga 181,7 ming, Saudiya Arabistoniga 165,7 ming, Birlashgan Arab Amirliklariga 94,2 ming, Misrga 45,4 ming, Vetnamga 28,5 ming va Xitoyga 27,6 ming nafar sayohatchi borgan. Ko‘rinib turibdiki, o‘zbekistonliklar asosan Markaziy Osiyo davlatlariga sayohat qiladi.
Bu yo‘nalishlar geografik yaqinligi, vizasiz rejim, arzon transport imkoniyatlari va madaniy o‘xshashlik sababli ommalashgan. Shuningdek, Turkiya va Saudiya Arabistoniga sayohatlar soni ham ortib bormoqda.
Saudiya Arabistoni yo‘nalishi ayniqsa diniy safarlar, xususan Umra ziyoratlari bilan bog‘liq holda o‘smoqda. Misr, BAA va Vetnam kabi davlatlarga esa ko‘proq dam olish va turizm maqsadida sayohatlar amalga oshirilmoqda, bu yo‘nalishlarga qiziqish so‘nggi ikki yil ichida sezilarli darajada oshgan.
Bundan tashqari, Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning birinchi yarim yilligida O‘zbekistonda ta’lim olayotgan hindistonlik talabalar soni 2 780 nafarga yetib, eng yuqori ko‘rsatkichga erishgan. Mutasaddilar fikricha, sayohat va ta’lim sohasidagi faol aloqalar O‘zbekistonning xalqaro integratsiya jarayonining mustahkamlanayotganidan dalolat beradi (manba: Milliy statistika qo‘mitasi).

Путешествия узбекистанцев за границу выросли на 26 процентов
По данным Государственного комитета статистики, с января по август 2025 года около 5,2 миллиона граждан совершили поездки за рубеж с туристическими целями. Этот показатель увеличился на 1,1 миллиона человек или на 26,8 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
По словам специалистов, рост числа поездок объясняется восстановлением туристической активности после пандемии и увеличением количества авиарейсов. В настоящее время узбекистанцы в основном путешествуют в соседние страны, особенно по экономическим, религиозным и семейным причинам.
Согласно данным Государственного комитета статистики, в первые восемь месяцев 2025 года узбекистанцы чаще всего посещали следующие страны: Кыргызстан — 2,3 миллиона, Казахстан — 956 тысяч, Таджикистан — 887,9 тысячи, Россия — 312,7 тысячи, Турция — 181,7 тысячи, Саудовская Аравия — 165,7 тысячи, Объединённые Арабские Эмираты — 94,2 тысячи, Египет — 45,4 тысячи, Вьетнам — 28,5 тысячи и Китай — 27,6 тысячи путешественников. Очевидно, что узбекистанцы преимущественно путешествуют в страны Центральной Азии.
Эти направления популярны благодаря географической близости, безвизовому режиму, доступным транспортным возможностям и культурному сходству. Также растет число поездок в Турцию и Саудовскую Аравию.
Направление в Саудовскую Аравию особенно развивается в связи с религиозными поездками, в частности с паломничеством Умра. В Египет, ОАЭ и Вьетнам же чаще всего путешествуют с целью отдыха и туризма, интерес к этим направлениям значительно вырос за последние два года.
Кроме того, по данным Государственного комитета статистики, в первой половине 2025 года число индийских студентов, обучающихся в Узбекистане, достигло 2 780 человек, что является рекордным показателем. По мнению специалистов, активные связи в сфере путешествий и образования свидетельствуют о укреплении процесса международной интеграции Узбекистана (источник: Государственный комитет статистики).