Quyoshda so‘nggi oylarning eng kuchli chaqnashi yuz berdi
Bugun, 15-oktyabr kuni olimlar Quyoshda so‘nggi oylarda kuzatilgan eng kuchli chaqnashlardan birini qayd etdilar. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya Fanlar akademiyasi yaqinidagi Kosmik tadqiqotlar instituti Quyosh astronomiyasi laboratoriyasining ma’lumotiga ko‘ra, yaqin soatlarda undan ham kuchli energiya chiqishi ehtimoli mavjud. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, Quyosh faolligi bugun sezilarli darajada oshdi va bu holat 14-oktyabr kuni oldindan prognoz qilingan edi.
Olimlarning fikriga ko‘ra, bugungi faollik darajasi oxirgi bir necha oy ichidagi eng yuqori cho‘qqiga chiqishi mumkin. Laboratoriya ma’lumotlarida aytilishicha, Quyosh nurlanishining uzluksiz o‘sishi kuzatilmoqda.
U barcha ko‘rsatkichlar bo‘yicha sutka ichida to‘rt baravar oshib, M darajasiga yaqinlashdi. Bu shuni anglatadiki, Quyosh portlashsiz ham kuchli rentgen nurlari hosil qilmoqda.
Bu holat so‘nggi to‘rt oy ichidagi ikkinchi eng kuchli faollik sifatida qayd etildi. Shu bilan birga, olimlar joriy yil yozidan beri ilk bor X darajadagi, ya’ni juda kuchli chaqnash yuz berishi mumkinligini ham ta’kidlashmoqda.
Eslatib o‘tish joizki, sentyabr oxirida olimlar so‘nggi uch oy ichidagi eng kuchli magnit bo‘ronini qayd etgan edi. Mutaxassislar ma’lum qilishicha, shunday darajadagi bo‘ron oxirgi marta 1-iyun kuni kuzatilgan.
Hozirda Quyosh faolligining oshishi Yerning magnit maydoniga ta’sir ko‘rsatmoqda va yaqin kunlarda kichik masshtabdagi magnit bo‘ronlari yuzaga kelishi ehtimoli ortmoqda. Olimlar bu jarayonlarning tabiiy siklning bir qismi ekanini ta’kidlab, sun’iy yo‘ldoshlar va aloqa tizimlari operatorlarini ehtiyot choralarini ko‘rishga chaqirmoqdalar.

В Солнце произошла самая мощная вспышка за последние месяцы
Сегодня, 15 октября, ученые зафиксировали одну из самых мощных вспышек на Солнце за последние месяцы. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Лаборатории солнечной астрономии Института космических исследований при Российской академии наук, в ближайшие часы возможно выделение еще более мощной энергии. По словам специалистов, активность Солнца сегодня значительно возросла, и это было прогнозировано 14 октября.
По мнению ученых, уровень активности сегодня может достигнуть самого высокого пика за последние несколько месяцев. Согласно данным лаборатории, наблюдается непрерывный рост солнечного излучения.
По всем показателям оно увеличилось в четыре раза за сутки и приблизилось к уровню M. Это означает, что Солнце даже без взрывов генерирует мощное рентгеновское излучение.
Это явление зафиксировано как вторая по силе активность за последние четыре месяца. При этом ученые отмечают, что с начала лета текущего года впервые может произойти вспышка уровня X, то есть очень мощная.
Стоит напомнить, что в конце сентября ученые зафиксировали самое сильное магнитное бурю за последние три месяца. По словам специалистов, буря такого уровня в последний раз наблюдалась 1 июня.
В настоящее время рост активности Солнца влияет на магнитное поле Земли, и в ближайшие дни возрастает вероятность возникновения магнитных бурь малого масштаба. Ученые подчеркивают, что эти процессы являются частью естественного цикла и призывают операторов спутников и систем связи принять меры предосторожности.