Toshkentda 10 ko‘chada BRT yo‘laklari ochiladi
Toshkent shahar hokimligi poytaxtda avtobuslar harakatining samaradorligini oshirish maqsadida yangi yo‘laklar infratuzilmasini yaratish bo‘yicha yangilangan rejalarning taqdimotini o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha doirasida 10 ta ko‘chada tezkor avtobus harakati tizimi, ya’ni BRT (Bus Rapid Transit) joriy etiladi. Bu haqda hokimlik axborot xizmati ma’lumot berdi.
Yangi yo‘laklarning umumiy uzunligi 51 kilometrni tashkil etadi. Oldingi loyihada bu ko‘rsatkich 57,5 kilometr bo‘lgan.
Shuningdek, avval KXAY va Parkent ko‘chalari kiritilgan bo‘lsa, yangilangan rejada ularning o‘rniga Alisher Navoiy va Beruniy ko‘chalari qo‘shildi. BRT tizimi joriy etiladigan asosiy yo‘nalishlar qatoriga Shota Rustaveli (5,1 km), Shahrisabz (3,2 km), Amir Temur (5,7 km), Yangi Sergeli (5,3 km), Maxtumquli (1,3 km), Mirzo Ulug‘bek – Feruza – Yuzrabot (10,4 km), Lutfiy va Muqimiy (5,9 km), Nurafshon (3,7 km), Qoratosh – Ko‘kcha darvoza (4 km) hamda Alisher Navoiy – Beruniy (6 km) kiradi.
Loyihani amalga oshirish uchun jami 126 million dollar mablag‘ ajratiladi. Oldingi bahoda bu summa taxminan 110 million dollar atrofida ko‘rsatilgan edi.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, yangi yo‘laklar tizimi poytaxt jamoat transportining tezligini va ishonchliligini sezilarli darajada oshiradi. Toshkentdagi asosiy muammolar — tirbandlik va avtobuslarning kechikishi — kamaytirilishi rejalashtirilgan.
BRT tizimi orqali avtobuslar uchun alohida harakat yo‘laklari tashkil etiladi, svetoforlar bilan moslashtirilgan “aqlli” tizim joriy etiladi va bekatlar zamonaviy usulda quriladi. Bu esa yo‘lovchilar uchun qulaylik, vaqt tejash va xavfsizlikni ta’minlashga xizmat qiladi.
Shuningdek, yangi tizim yo‘lovchilar sonining ortishi va shaxsiy avtomobillardan foydalanishning kamayishini keltirib chiqaradi. Ekologlar fikricha, loyiha nafaqat vaqtni tejash, balki havoning ifloslanishini ham sezilarli darajada kamaytiradi.
Toshkent shahar hokimligining ma’lum qilishicha, loyiha bosqichma-bosqich amalga oshiriladi. Avvalo ilg‘or texnika va loyiha hujjatlari asosida muhandislik kommunikatsiyalari yangilanadi, keyin esa yo‘l belgilarini o‘zgartirish, piyodalar xavfsizligini ta’minlash va bekatlar infratuzilmasini yaratish ishlari boshlanadi.
Mahalliy mutaxassislar ushbu tizim Toshkent transport tizimini yangi darajaga olib chiqishini ta’kidlashmoqda. Ularning fikriga ko‘ra, loyiha to‘liq ishga tushgach, jamoat transportining tezligi ikki baravar oshishi mumkin.
Yangi BRT yo‘nalishlari faoliyatga kirishi bilan poytaxt yo‘lovchilari uchun tezkor, qulay va ekologik toza transport xizmatidan foydalanish imkoniyati yaratiladi (manba: Toshkent shahar hokimligi axborot xizmati).

В Ташкенте откроются выделенные полосы BRT на 10 улицах
Хокимият города Ташкента провел презентацию обновленных планов по созданию новой инфраструктуры полос для повышения эффективности движения автобусов в столице. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках данного проекта на 10 улицах будет внедрена система скоростного автобусного движения, то есть BRT (Bus Rapid Transit). Об этом сообщили в пресс-службе хокимията.
Общая длина новых полос составит 51 километр. В предыдущем проекте этот показатель был 57,5 километра.
Кроме того, если ранее в проект включались улицы КХАИ и Паркент, то в обновленном плане вместо них добавлены улицы Алишера Навои и Бируний. К основным направлениям, на которых будет внедрена система BRT, относятся: Шота Руставели (5,1 км), Шахрисабз (3,2 км), Амир Темур (5,7 км), Янги Сергелий (5,3 км), Махтумкули (1,3 км), Мирзо Улугбек – Феруза – Юзработ (10,4 км), Лутфий и Муқимий (5,9 км), Нурафшон (3,7 км), Короташ – Кукча дарвоза (4 км) и Алишер Навои – Бируний (6 км).
На реализацию проекта будет выделено в общей сложности 126 миллионов долларов. В предыдущей оценке эта сумма составляла примерно 110 миллионов долларов.
По словам специалистов, новая система полос значительно повысит скорость и надежность общественного транспорта столицы. Планируется снизить основные проблемы Ташкента — пробки и задержки автобусов.
Через систему BRT будут организованы отдельные полосы движения для автобусов, внедрена «умная» система, согласованная с светофорами, а остановки будут построены по современным стандартам. Это обеспечит пассажирам комфорт, экономию времени и безопасность.
Кроме того, новая система приведет к увеличению числа пассажиров и снижению использования личных автомобилей. По мнению экологов, проект не только сэкономит время, но и значительно уменьшит загрязнение воздуха.
По информации хокимията города Ташкента, проект будет реализован поэтапно. Сначала на основе передовой техники и проектной документации будут обновлены инженерные коммуникации, затем начнутся работы по изменению дорожных знаков, обеспечению безопасности пешеходов и созданию инфраструктуры остановок.
Местные специалисты подчеркивают, что эта система выведет транспортную систему Ташкента на новый уровень. По их мнению, после полного запуска проекта скорость общественного транспорта может увеличиться вдвое.
С запуском новых маршрутов BRT у пассажиров столицы появится возможность пользоваться скоростным, удобным и экологически чистым транспортом (источник: пресс-служба хокимията города Ташкента).