Ma’lumotlarga ko‘ra, yaqin kunlarda shaharga kirish va chiqish postlari ko‘chiriladi. Bu chora tirbandliklarni kamaytirishga va kirish-chiqish oqimini yengillashtirishga qaratilgan.
Shuningdek, avtobuslar uchun alohida yo‘laklar – BRT tizimi joriy etiladi. Yangi loyiha doirasida 10 ta ko‘cha qamrab olinadi va umumiy uzunligi 51 kilometrni tashkil etadi.
Hokimlik xabariga ko‘ra, ushbu tizim Shota Rustaveli, Shahrisabz, Amir Temur, Yangi Sergeli, Maxtumquli, Mirzo Ulug‘bek – Feruza – Yuzirobod, Lutfiy, Muqimiy, Nuravshon, Qoratosh – Ko‘kcha darvoza hamda Alisher Navoiy – Beruniy ko‘chalarida amalga oshiriladi. Loyiha uchun 126 million dollar mablag‘ ajratilishi rejalashtirilgan.
Hokimlikning fikricha, ushbu o‘zgarishlar transport tizimini zamonaviylashtirib, shaharda harakat erkinligini sezilarli darajada oshiradi. Manba: hokimlik.uz.

В Ташкенте утвержден план улучшения транспортного движения
Хокимият города Ташкента разработал новый план по улучшению транспортного движения и снижению пробок в столице. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно информации, в ближайшие дни будут перенесены посты въезда и выезда из города. Эта мера направлена на уменьшение пробок и облегчение потока въезда и выезда.
Кроме того, для автобусов будут введены отдельные полосы – система BRT. В рамках нового проекта будет охвачено 10 улиц общей протяжённостью 51 километр.
По сообщению хокимията, эта система будет реализована на улицах Шота Руставели, Шахрисабз, Амир Темур, Янги Сергели, Махтумкули, Мирзо Улугбек – Феруза – Юзиробод, Лутфий, Муқимий, Нурафшон, Қоратош – Кукча дарвоза, а также Алишер Навои – Беруний. На проект планируется выделить 126 миллионов долларов.
По мнению хокимията, эти изменения модернизируют транспортную систему и значительно повысят свободу передвижения в городе. Источник: hokimiyat.uz.