O‘zbekistonda chiqindi tashlash bo‘yicha 770 huquqbuzarlik aniqlandi
O‘zbekistonda tozalik va ozodalik oyligi doirasida olib borilayotgan nazorat tadbirlarining dastlabki ikki kunida chiqindi tashlash bilan bog‘liq 770 dan ortiq huquqbuzarlik holatlari aniqlangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ekologiya vazirligi matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, belgilanmagan joylarga chiqindi tashlagan fuqarolar va tashkilotlarga nisbatan qonun doirasida qat’iy choralar ko‘rilmoqda. Xususan, 15 oktyabr kuni mamlakat bo‘ylab 328 ta huquqbuzarlik qayd etilib, ularga jami 224 million 360 ming so‘m jarima solingan.
Keyingi kuni, ya’ni 16 oktyabrda esa 443 ta holat aniqlanib, jami 310 million 340 ming so‘m jarima belgilangan. Shuningdek, 1095 ta korxona va fuqarolar bilan atrof-muhitni ifloslantirmaslik bo‘yicha profilaktika suhbatlari o‘tkazilgan.
Ushbu tadbirlarning asosiy maqsadi aholining ekologik madaniyatini oshirish va jamoat joylarida tozalikni ta’minlashdan iborat. Nazorat choralari davom ettirilmoqda va qonun buzilishlariga nisbatan keskin munosabat saqlanmoqda.

В Узбекистане выявлено 770 нарушений по вывозу мусора
В Узбекистане в первые два дня контрольных мероприятий в рамках месяца чистоты и порядка выявлено более 770 случаев нарушений, связанных с выбросом отходов. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным пресс-службы Министерства экологии, в отношении граждан и организаций, выбрасывающих отходы в неустановленных местах, принимаются строгие меры в рамках закона. В частности, 15 октября по всей стране зарегистрировано 328 нарушений, по которым наложены штрафы на общую сумму 224 миллиона 360 тысяч сумов.
На следующий день, 16 октября, выявлено 443 случая, по которым назначены штрафы на сумму 310 миллионов 340 тысяч сумов. Кроме того, проведены профилактические беседы с 1095 предприятиями и гражданами по вопросам недопущения загрязнения окружающей среды.
Основная цель этих мероприятий — повышение экологической культуры населения и обеспечение чистоты в общественных местах. Контрольные меры продолжаются, и к нарушениям закона применяется жесткая позиция.