Fors ko‘rfazi mamlakatlariga O‘zbekistonda 30 kun vizasiz qolish huquqi berildi
O‘zbekiston hukumati xalqaro munosabatlarni rivojlantirish, mamlakatga turistlar va sarmoyadorlarni ko‘proq jalb etish maqsadida vizasiz rejimni kengaytirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vazirlar Mahkamasining 2025-yil 21-oktyabrdagi qaroriga muvofiq, Bahrayn, Qatar, Quvayt, Ummon, Saudiya Arabistoni va Iordaniya fuqarolari endilikda O‘zbekistonga vizasiz kirib, 30 kungacha qolishlari mumkin. Bu qaror Fors ko‘rfazi mamlakatlari bilan iqtisodiy, madaniy va diplomatik aloqalarni mustahkamlashga xizmat qiladi.
Shuningdek, Xitoy fuqarolari uchun vizasiz qolish muddati 30 kungacha uzaytirildi, Gonkong maxsus ma’muriy hududi aholisi esa avvalgidek 7 kun vizasiz qolishi mumkin. Hukumat ishbilarmonlar uchun vizani rasmiylashtirish jarayonini soddalashtirdi.
Endi Avstriya, Germaniya, Italiya, Fransiya, Buyuk Britaniya, Ispaniya, Belgiya, Chexiya, Latviya, Shveysariya, Malayziya va Yaponiya fuqarolari ikki ish kuni ichida biznes vizani olish imkoniga ega bo‘ladi. Birlashgan Arab Amirliklari, Eron va Pokiston fuqarolari uchun bu jarayon uch ish kunigacha davom etadi.
Zarurat bo‘lsa, muddat 10 kungacha uzaytirilishi mumkin. Mutaxassislar fikricha, ushbu o‘zgarishlar turizm, savdo va investitsiyalarni rag‘batlantiradi hamda mamlakatning xalqaro imijini yaxshilaydi.
Vizalarning liberallashuvi O‘zbekistonning mintaqadagi eng ochiq va investitsiya uchun qulay davlatlardan biriga aylanishiga yordam beradi. Bu esa iqtisodiy foyda bilan birga madaniy muloqot va o‘zaro ishonchni mustahkamlashga xizmat qiladi (manba: zamin.uz).

Странам Персидского залива предоставлено право пребывания в Узбекистане без визы на 30 дней
Правительство Узбекистана расширило безвизовый режим с целью развития международных отношений, привлечения большего числа туристов и инвесторов в страну. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров от 21 октября 2025 года граждане Бахрейна, Катара, Кувейта, Омана, Саудовской Аравии и Иордании теперь могут въезжать в Узбекистан без визы и находиться до 30 дней. Это решение направлено на укрепление экономических, культурных и дипломатических связей с государствами Персидского залива.
Кроме того, срок безвизового пребывания для граждан Китая увеличен до 30 дней, а жители специального административного района Гонконг по-прежнему могут находиться без визы 7 дней. Правительство упростило процесс оформления виз для бизнесменов.
Теперь граждане Австрии, Германии, Италии, Франции, Великобритании, Испании, Бельгии, Чехии, Латвии, Швейцарии, Малайзии и Японии могут получить бизнес-визу в течение двух рабочих дней. Для граждан Объединённых Арабских Эмиратов, Ирана и Пакистана этот процесс занимает до трёх рабочих дней.
При необходимости срок может быть продлён до 10 дней. По мнению специалистов, эти изменения стимулируют туризм, торговлю и инвестиции, а также улучшат международный имидж страны.
Либерализация визового режима поможет Узбекистану стать одним из самых открытых и привлекательных для инвестиций государств в регионе. Это будет способствовать не только экономической выгоде, но и укреплению культурного диалога и взаимного доверия (источник: zamin.uz).