2026 yildan boshlab obyektlarga faqat o‘zbekcha nom beriladi
O‘zbekistonda 2026 yildan boshlab yangi quriladigan turar joy majmualari va boshqa obyektlarga faqat o‘zbek tilida nom berilishi belgilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vazirlar Mahkamasining 22 oktyabr kuni qabul qilingan qaroriga ko‘ra, yangi qurilish obyektlarining nomlari, bino pasportlari, peshlavhalari hamda reklama va e’lonlaridagi yozuvlar davlat tilida bo‘lishi shart etiladi. Hujjatlarda o‘zbek tili me’yorlariga qat’iy rioya qilish talab qilinadi.
Bundan tashqari, qurilish bilan bog‘liq barcha texnik, mualliflik va nazorat hujjatlari tegishli hududiy inspeksiyalarga davlat tili qoidalariga muvofiq taqdim etilishi shart. Qarorda, shuningdek, qurilish sohasidagi “E-XSUD” va ekologiya yo‘nalishidagi ruxsatnoma tizimlarini “Kadastr va ro‘yxatdan o‘tkazish integratsiyalashgan axborot tizimi” hamda “Shaffof qurilish” platformalari bilan bog‘lash vazifasi ham belgilangan.
Ushbu qaror rasmiy e’lon qilinganidan keyin uch oy o‘tib, ya’ni 2026 yil boshidan kuchga kiradi. Mutaxassislar bu qarorni davlat tilining mavqeini mustahkamlash va shaharlarda til madaniyatini rivojlantirish yo‘lida muhim qadam deb baholamoqda (manba: Vazirlar Mahkamasi qarori, 2023).

С 2026 года объектам будут присваиваться только узбекские названия
В Узбекистане с 2026 года новым жилым комплексам и другим объектам будут присваиваться названия только на узбекском языке. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно решению Кабинета Министров, принятому 22 октября, названия новых строительных объектов, паспорта зданий, вывески, а также надписи на рекламе и объявлениях должны быть на государственном языке. В документах требуется строгое соблюдение норм узбекского языка.
Кроме того, все технические, авторские и контрольные документы, связанные со строительством, должны предоставляться соответствующим территориальным инспекциям в соответствии с правилами государственного языка. В решении также предусмотрена задача связать системы разрешений в строительной сфере «E-XSUD» и в области экологии с «Интегрированной информационной системой кадастра и регистрации» и платформой «Прозрачное строительство».
Данное решение вступит в силу через три месяца после официального опубликования, то есть с начала 2026 года. Специалисты оценивают это решение как важный шаг на пути укрепления статуса государственного языка и развития языковой культуры в городах (источник: решение Кабинета Министров, 2023).