O‘zbekistonda haj va umra arizalari onlayn qabul qilinadi
O‘zbekistonda haj va umra ziyoratiga boruvchi fuqarolar uchun yangi imkoniyat yaratildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda “Haj va Umra yagona portali” nomli elektron tizim ishga tushirildi. Ushbu platforma orqali fuqarolar arizalarni onlayn tarzda yuborishlari mumkin bo‘ladi.
Yangi tizimning asosiy maqsadi ro‘yxatga olish jarayonini soddalashtirish, shaffof va inson omilidan mustaqil qilishdir. Portal yordamida haj safariga borishni istaganlar uchun yagona elektron navbat shakllantiriladi.
Shunday qilib, arizalarni qabul qilish va ko‘rib chiqish jarayoni to‘liq avtomatlashtiriladi. Fuqarolar endi uyidan chiqmasdan, zarur hujjatlarni taqdim etib ariza topshirishi mumkin.
Bu esa turli idoralarga borish, qog‘ozbozlik va byurokratik jarayonlardan qutqaradi. Arizalar ikki yo‘l bilan yuboriladi: my.gov.uz davlat xizmatlari portali yoki haj-umra.gov.uz maxsus sayti orqali.
Ushbu tizim ziyoratchilar uchun qulaylik yaratish bilan birga navbatni adolatli va avtomatik boshqarishni ta’minlaydi. Natijada O‘zbekistonda ziyorat safariga borish jarayoni zamonaviy texnologiyalar yordamida yanada oson va ochiq bo‘ldi.

В Узбекистане заявки на хадж и умру принимаются онлайн
В Узбекистане создана новая возможность для граждан, отправляющихся в паломничество хадж и умра. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь запущена электронная система под названием «Единый портал хаджа и умры». Через эту платформу граждане смогут отправлять заявки в онлайн-режиме.
Основная цель новой системы — упростить процесс регистрации, сделать его прозрачным и независимым от человеческого фактора. С помощью портала для желающих отправиться в хадж формируется единая электронная очередь.
Таким образом, процесс приема и рассмотрения заявок полностью автоматизируется. Граждане теперь могут подавать заявки, предоставляя необходимые документы, не выходя из дома.
Это избавляет от необходимости посещать различные учреждения, бумажной волокиты и бюрократических процедур. Заявки отправляются двумя способами: через портал государственных услуг my.gov.uz или через специальный сайт haj-umra.gov.uz.
Эта система создает удобства для паломников и обеспечивает справедливое и автоматическое управление очередью. В результате процесс отправки в паломничество в Узбекистане стал более простым и открытым благодаря современным технологиям.