Tug‘ilish va nikohlar soni O‘zbekistonda kamaymoqda
O‘zbekistonda tug‘ilish va nikohlar soni so‘nggi yillarda kamayib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yil 1 oktyabr holatiga mamlakat aholisi 38 million 69 ming nafarni tashkil etdi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 1,9 foizga oshgan.
Biroq, tug‘ilish darajasi pasaymoqda. 2025 yilning yanvar-sentyabr oylarida 664,6 ming bola tug‘ilgan, bu esa o‘tgan yilning shu davriga nisbatan taxminan 30 mingga kamdir.
Nikohlar soni ham kamaymoqda. Joriy yilning o‘tgan to‘qqiz oyida 177 ming nikoh qayd etilgan, bu so‘nggi 15 yil ichidagi eng past ko‘rsatkichdir.
Solishtirish uchun, 2021 yilda 206,8 ming, 2022 yilda 197 ming, 2023 yilda esa 184,5 ming nikoh ro‘yxatdan o‘tgan edi. Aholining 19,4 millioni shaharlarda, 18,7 millioni esa qishloqlarda istiqomat qilmoqda.
Eng ko‘p aholi Samarqand va Farg‘ona viloyatlarida yashaydi, eng kam aholi esa Sirdaryo viloyatida joylashgan. Mutasaddilar ta’kidlashicha, tug‘ilish va nikohlarning kamayishi aholi o‘sish sur’atiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Bu holatning asosiy sabablari sifatida ijtimoiy va iqtisodiy omillar ko‘rib chiqilmoqda. Ma’lumotlar manbai: Statistika qo‘mitasi.

Рождение и количество браков в Узбекистане уменьшаются
По данным Комитета статистики, на 1 октября 2025 года население страны составило 38 миллионов 69 тысяч человек. Этот показатель увеличился на 1,9% по сравнению с прошлым годом.
Однако уровень рождаемости снижается. В период с января по сентябрь 2025 года родилось 664,6 тысячи детей, что примерно на 30 тысяч меньше, чем за аналогичный период прошлого года.
Количество браков также уменьшается. За первые девять месяцев текущего года зарегистрировано 177 тысяч браков, что является самым низким показателем за последние 15 лет.
Для сравнения, в 2021 году было зарегистрировано 206,8 тысячи, в 2022 году — 197 тысяч, а в 2023 году — 184,5 тысячи браков. Население составляет 19,4 миллиона человек в городах и 18,7 миллиона — в сельской местности.
Наибольшее население проживает в Самаркандской и Ферганской областях, а наименьшее — в Сырдарьинской области. По словам ответственных лиц, снижение рождаемости и количества браков может негативно повлиять на темпы роста населения.
Основными причинами этой ситуации рассматриваются социальные и экономические факторы. Источник данных: Комитет статистики.