O‘zbekistonda aholi zichligi tez oshmoqda
O‘zbekistonda aholi soni doimiy ravishda oshib bormoqda, bu esa mamlakatning aholi zichligiga sezilarli ta’sir ko‘rsatmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining 2025-yil 1-oktyabr holatiga oid ma’lumotlariga ko‘ra, har bir kvadrat kilometr maydonga o‘rtacha 84,8 kishi to‘g‘ri kelmoqda. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 1,6 kishi ko‘pdir.
So‘nggi yillarda aholi zichligi tez sur’atda oshib bormoqda. Masalan, 2021-yilda har kvadrat kilometrga 78,1 kishi, 2022-yilda 79,8 kishi, 2023-yilda 81,5 kishi, 2024-yilda esa 83,2 kishi to‘g‘ri kelgan.
Aholi sonining oshishi bilan birga shaharlashuv jarayoni ham tezlashmoqda. Bu holat uy-joy, transport, ta’lim va sog‘liqni saqlash xizmatlariga bo‘lgan talabni oshiradi.
Shu bilan birga, iqtisodiy rivojlanish sur’ati kuchayadi, ammo ekologik muammolar va shahar rejalashtirishdagi qiyinchiliklar ham yuzaga kelishi mumkin. 2025-yilning dastlabki to‘qqiz oyida aholi daromadlari 18 foizga, o‘rtacha ish haqi esa 19 foizga oshgani hisobga olinsa, aholining turmush darajasi sezilarli darajada yaxshilanmoqda.
Bundan tashqari, mamlakatning oltin-valyuta zaxiralari so‘nggi bir yil ichida 35 foizga ko‘payib, 55 milliard dollarga yetdi. Bu esa iqtisodiy barqarorlikni mustahkamlash va tashqi moliyaviy xavflarni kamaytirishda muhim omil hisoblanadi.
Shu sababli, aholi soni va iqtisodiy faoliyat o‘sishi fonida mamlakat bo‘ylab hayot sur’ati tezlashmoqda va infratuzilmaga bo‘lgan ehtiyoj ortib bormoqda. Kelgusi yillarda aholi zichligi va iqtisodiy ko‘rsatkichlar yanada oshishi kutilmoqda.

В Узбекистане плотность населения быстро растет
В Узбекистане численность населения постоянно растет, что значительно влияет на плотность населения в стране. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Национального статистического комитета на 1 октября 2025 года, в среднем на каждый квадратный километр приходится 84,8 человека. Этот показатель на 1,6 человека больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В последние годы плотность населения быстро увеличивается. Например, в 2021 году на каждый квадратный километр приходилось 78,1 человека, в 2022 году — 79,8 человека, в 2023 году — 81,5 человека, а в 2024 году — 83,2 человека.
Одновременно с ростом численности населения ускоряется процесс урбанизации. Это увеличивает спрос на жилье, транспорт, образование и медицинские услуги.
Вместе с тем ускоряются темпы экономического развития, однако могут возникать экологические проблемы и трудности в градостроительном планировании. Учитывая, что за первые девять месяцев 2025 года доходы населения выросли на 18%, а средняя заработная плата — на 19%, уровень жизни населения значительно улучшается.
Кроме того, золотовалютные резервы страны за последний год увеличились на 35% и достигли 55 миллиардов долларов. Это является важным фактором укрепления экономической стабильности и снижения внешних финансовых рисков.
Поэтому на фоне роста численности населения и экономической активности ускоряется темп жизни по всей стране, а потребность в инфраструктуре возрастает. В ближайшие годы ожидается дальнейшее увеличение плотности населения и экономических показателей.