Ushbu tashrif doirasida davlat rahbari Imom Buxoriy majmuasini ziyorat qildi. An’anaga muvofiq, avvalo Imom Buxoriy maqbarasi ziyorat qilinib, Qur’on tilovat qilindi va duo o‘qildi.
Prezident majmuada olib borilgan qurilish va obodonlashtirish ishlarini ko‘zdan kechirdi. Ushbu majmua davlat rahbari tashabbusi bilan qaytadan bunyod etilib, ziyoratchilar uchun barcha qulayliklar yaratilgan.
Majmua hududi kengaytirilib, uning umumiy maydoni 44 gektarga yetkazildi. Yangi loyihalar doirasida mo‘tabar maqbara, 10 ming kishilik masjid, ma’muriyat binosi, muzey, kirish va chiqish ayvonlari qurib bitkazilgan.
Majmua hududiga 75 metrlik to‘rtta minoralar o‘rnatilib, unga alohida mahobat baxsh etilgan. Majmuada yangi tashkil etilgan muzeyda Imom Buxoriyning hayoti va ilmiy merosi haqida ma’lumotlar keltirilgan.
Shuningdek, bu yerda Qur’oni karimda nomlari zikr qilingan 25 ta payg‘ambar tarixi, Payg‘ambarimiz Muhammad (s.a.v.)ning shajarasi, Makka va Madinada kechgan hayoti hamda hadislar jamlanishi haqida ma’lumotlar joylashtirilgan. Ziyoratgoh atrofida mehmonxona va boshqa xizmat ko‘rsatish binolari qurilishi yakuniy bosqichga kirgan.
Bu yerda bir to‘rt yulduzli, ikki uch yulduzli va 22 oilaviy mehmonxona tashkil etilgan. Davlat rahbari majmua faoliyatini yanada takomillashtirish, odamlarga qulayliklarni kengaytirish, yashil maydonlarni ko‘paytirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Президент посетил комплекс Имам Бухари
Президент Шавкат Мирзиёев 30 октября прибыл в город Самарканд для участия в 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этого визита глава государства посетил комплекс Имам Бухари. Согласно традиции, сначала была посещена могила Имам Бухари, прочитано чтение Корана и произнесена молитва.
Президент осмотрел проведённые в комплексе строительные и благоустроительные работы. По инициативе главы государства комплекс был заново построен и созданы все удобства для посетителей.
Территория комплекса была расширена, и его общая площадь достигла 44 гектаров. В рамках новых проектов были построены уважаемая могила, мечеть на 10 тысяч человек, административное здание, музей, входные и выходные павильоны.
На территории комплекса установлены четыре минарета высотой 75 метров, что придаёт ему особую торжественность. В новом музее комплекса представлены сведения о жизни и научном наследии Имам Бухари.
Кроме того, здесь размещена информация о 25 пророках, упомянутых в Коране, родословной Пророка Мухаммада (мир ему), его жизни в Мекке и Медине, а также сборниках хадисов. Вокруг места паломничества завершается строительство гостиницы и других обслуживающих зданий.
Здесь организованы одна четырёхзвёздочная, две трёхзвёздочные и 22 семейные гостиницы. Глава государства дал поручения по дальнейшему совершенствованию деятельности комплекса, расширению удобств для людей и увеличению зелёных зон.