Shavkat Mirziyoyev Odri Azulega "Do‘stlik" ordenini topshirdi
Samarqand shahrida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev UNESCO Bosh direktori Odri Azulega "Do‘stlik" ordenini topshirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yuksak mukofot Odri Azulenning fan, ta’lim va madaniyat sohalarida hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan hissasi va O‘zbekistonning boy madaniy merosini dunyoga targ‘ib qilgani uchun taqdim etildi. Uchrashuv davomida Prezident va UNESCO rahbari O‘zbekiston hamda tashkilot o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash masalalarini muhokama qilishdi.
Odri Azule Prezidentni UNESCO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasini muvaffaqiyatli o‘tkazgani bilan samimiy tabrikladi. Mazkur sessiya 40 yillik tanaffusdan so‘ng ilk bor Parijdan tashqarida, Samarqandda o‘tkazilayotgani alohida ahamiyat kasb etmoqda.
U tadbirning yuqori saviyada tashkil etilgani va dasturining boyligi haqida iliq fikr bildirdi. Konferensiya doirasida bir qator muhim tadbirlar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Jumladan, UNESCOning Maktabgacha ta’lim bo‘yicha mintaqaviy markazi ishga tushirilishi, Beruniy mukofotining topshirilishi, Samarqandning 3000 yillik yubileyini nishonlash, shuningdek, muzeylar, sun’iy intellekt va gender masalalariga bag‘ishlangan forumlar tashkil etilishi kutilmoqda. Bu tadbirlar xalqaro hamkorlikni rivojlantirish va O‘zbekistonning madaniy merosini yanada kengroq tanitishga xizmat qiladi.

Шавкат Мирзиёев вручил Одри Азуле орден "Дружба"
В городе Самарканд Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев вручил Генеральному директору ЮНЕСКО Одри Азуле орден «Дружба». Об этом сообщил Zamin.uz.
Эта высокая награда была вручена Одри Азуле за вклад в развитие сотрудничества в сферах науки, образования и культуры, а также за продвижение богатого культурного наследия Узбекистана в мире. Во время встречи Президент и глава ЮНЕСКО обсудили вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества между Узбекистаном и организацией.
Одри Азуле искренне поздравила Президента с успешным проведением 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО. Особое значение имеет то, что эта сессия впервые за 40 лет проходит не в Париже, а в Самарканде.
Она тепло отозвалась о высоком уровне организации мероприятия и богатой программе. В рамках конференции запланировано проведение ряда важных мероприятий.
В частности, ожидается запуск Регионального центра ЮНЕСКО по дошкольному образованию, вручение премии Беруни, празднование 3000-летия Самарканда, а также организация форумов, посвящённых музеям, искусственному интеллекту и вопросам гендера. Эти мероприятия будут способствовать развитию международного сотрудничества и более широкому продвижению культурного наследия Узбекистана.