O‘zbekistonda 47 ta chiqindi poligoni yopildi
O‘zbekistonda ekologiyani tiklash va chiqindilarni boshqarish sohasida muhim qadamlar tashlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi xabariga ko‘ra, mamlakatda jami 47 ta maishiy chiqindi poligoni yopildi. Ushbu tadbir natijasida 90 gektardan ortiq yer maydoni tabiatga qaytarildi.
2024–2025-yillarda Qoraqalpog‘iston Respublikasi, shuningdek, Andijon, Buxoro, Qashqadaryo, Namangan, Samarqand, Toshkent, Farg‘ona va Xorazm viloyatlarida ekologik tiklanish ishlari olib borildi. Chiqindi poligonlari rekultivatsiya qilinib, tuproq qatlamlari bilan yopildi.
2024-yilda amalga oshirilgan ishlar natijasida bir qator hududlarda chiqindi poligonlari yopildi. Jumladan, Qoraqalpog‘istonda 11 gektar, Andijonda 14,9 gektar, Qashqadaryoda 19,15 gektar, Farg‘onada esa 17,11 gektar yer maydoni tabiatga qaytarildi.
2025-yilda esa yana 18 ta chiqindi poligonida rekultivatsiya ishlari yakunlandi. Ushbu hududlarning umumiy maydoni 81,68 gektarni tashkil etdi.
Shunday qilib, mamlakat bo‘ylab jami 185 ta poligonning 47 tasida ekologik tiklash ishlari amalga oshirildi. Bundan tashqari, 42 ta chiqindi to‘plash maydoni butunlay yopilib, qo‘shimcha 90 gektar yer tabiiy ekotizimga qaytarildi.
Ushbu chora-tadbirlar O‘zbekiston Prezidentining 2024-yil 4-yanvardagi 5-sonli farmoniga muvofiq amalga oshirilmoqda. Mazkur hujjat chiqindilarni qayta ishlash, tabiiy yer maydonlarini tiklash va ekologik xavfsizlikni ta’minlashga qaratilgan.
Ekologlarning fikricha, bu o‘zgarishlar nafaqat tabiatni asrashga, balki yashil hududlar yaratishga ham turtki beradi. Tabiatni tozalash, kelajak avlod uchun sog‘lom muhit yaratishning eng ishonchli yo‘li ekanini yana bir bor isbotladi.

В Узбекистане закрыто 47 свалок отходов
В Узбекистане сделаны важные шаги в области восстановления экологии и управления отходами. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Агентства по управлению отходами и развитию циркулярной экономики, в стране закрыто всего 47 полигонов для бытовых отходов. В результате этих мероприятий более 90 гектаров земли возвращено природе.
В 2024–2025 годах в Республике Каракалпакстан, а также в Андижане, Бухаре, Кашкадарье, Намангане, Самарканде, Ташкенте, Фергане и Хорезме проводились работы по экологическому восстановлению. Полигонные территории рекультивированы и покрыты почвенными слоями.
В 2024 году в ряде регионов были закрыты полигоны для отходов. В частности, в Каракалпакстане возвращено природе 11 гектаров, в Андижане — 14,9 гектара, в Кашкадарье — 19,15 гектара, а в Фергане — 17,11 гектара земли.
В 2025 году рекультивация завершена еще на 18 полигонах для отходов. Общая площадь этих территорий составила 81,68 гектара.
Таким образом, по всей стране экологические работы проведены на 47 из 185 полигонов. Кроме того, 42 площадки для сбора отходов полностью закрыты, и дополнительно 90 гектаров земли возвращены в естественную экосистему.
Эти меры реализуются в соответствии с Указом Президента Узбекистана № 5 от 4 января 2024 года. Данный документ направлен на переработку отходов, восстановление природных земель и обеспечение экологической безопасности.
По мнению экологов, эти изменения способствуют не только охране природы, но и созданию зеленых зон. Это еще раз доказывает, что очистка окружающей среды — самый надежный путь к созданию здоровой среды для будущих поколений.