O‘zbekistonda ijtimoiy sug‘urtaning yangi tizimi joriy etiladi
O‘zbekistonda 2024 yilning 1 yanvaridan davlat ijtimoiy sug‘urtasining yangi tizimi ishga tushadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangilik Adliya vazirligi tomonidan e’lon qilindi. Prezidentning PF–206-sonli farmoniga ko‘ra, yangi tizim fuqarolarga ijtimoiy himoya xizmatlarini qulay va tezkor olish imkonini beradi.
Yangi tartibga muvofiq, fuqarolar ijtimoiy sug‘urta dasturiga ikki xil usulda qo‘shilishi mumkin: majburiy yoki ixtiyoriy. Majburiy sug‘urta jismoniy shaxslar daromad solig‘ining bir qismi hisobidan amalga oshiriladi.
Ixtiyoriy sug‘urtaga qo‘shilishni xohlovchilar esa har oyda eng kam ish haqining 5 foizi miqdorida badal to‘laydilar. Sug‘urta to‘lovlari fuqarolarning to‘lov staji va kiritgan mablag‘lariga qarab belgilanadi.
Yangi tizimning yana bir qulay jihati shundaki, ayrim nafaqalar avtomatik ravishda tayinlanadi. Masalan, 2026 yil 1 yanvardan homiladorlik va tug‘ruq nafaqasi, 2024 yil 1 iyuldan esa vaqtinchalik mehnatga layoqatsizlik nafaqasi hech qanday hujjat talab qilinmasdan proaktiv tarzda to‘lanadi.
2030 yildan boshlab ishdan bo‘shatilganlik nafaqasini ham shu usulda tayinlash rejalashtirilgan. Shuningdek, nafaqa miqdori fuqarolarning ish stajiga bog‘liq bo‘ladi.
Staji 8 yilgacha bo‘lganlarga ish haqining 60 foizi, 8 yildan ortiq stajga ega bo‘lganlarga esa 80 foizi miqdorida nafaqa to‘lanadi. Bundan tashqari, 4 yoki undan ko‘p farzandi bor oilalar, shuningdek, nogiron farzandni parvarishlayotgan oila a’zolari uchun nafaqa miqdori yana 20 foizga oshiriladi.

В Узбекистане вводится новая система социального страхования
В Узбекистане с 1 января 2024 года будет запущена новая система государственного социального страхования. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это нововведение было объявлено Министерством юстиции. Согласно указу Президента № PF–206, новая система позволит гражданам получать услуги социальной защиты удобно и оперативно.
В соответствии с новым порядком граждане могут присоединиться к программе социального страхования двумя способами: обязательным или добровольным. Обязательное страхование осуществляется за счет части подоходного налога физических лиц.
Желающие присоединиться к добровольному страхованию ежемесячно платят взнос в размере 5 процентов от минимальной заработной платы. Страховые взносы определяются в зависимости от страхового стажа и внесенных гражданами средств.
Еще одним удобством новой системы является автоматическое назначение некоторых пособий. Например, с 1 января 2026 года пособие по беременности и родам, а с 1 июля 2024 года пособие по временной нетрудоспособности будут выплачиваться проактивно, без необходимости предоставления каких-либо документов.
С 2030 года планируется также назначать пособие по безработице таким же образом. Кроме того, размер пособия будет зависеть от трудового стажа граждан.
Лицам со стажем до 8 лет будет выплачиваться пособие в размере 60 процентов заработной платы, а тем, у кого стаж более 8 лет — 80 процентов. Кроме того, размер пособия увеличивается на 20 процентов для семей с четырьмя и более детьми, а также для членов семей, ухаживающих за ребенком-инвалидом.