O‘zbekiston Respublikasi Favqulodda vaziyatlar vazirligi huzuridagi “O‘zgidromet” markazi tomonidan Toshkent viloyatining tog‘li hududlariga oid ogohlantirish e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mutaxassislar bergan ma’lumotlarga ko‘ra, 5–7-noyabr kunlari Toshkent viloyatining tog‘li hududlarida haroratning keskin o‘zgarishi natijasida qor ko‘chishi xavfi yuzaga kelishi mumkin. Xususan, Bo‘stonliq, Ohangaron va Parkent tumanlari hududida, ayniqsa Chotqol tog‘ tizmasining 2000 metrdan yuqori qismida xavfli holatlar ro‘y berishi ehtimoli mavjud.
Shu sababli, fuqarolardan ehtiyot choralarini ko‘rish, xavfli hududlarga yaqinlashmaslik va xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya qilish so‘ralmoqda. Dam oluvchilar va haydovchilarga yo‘llarda hushyor bo‘lishlari tavsiya qilinadi.
Shuningdek, O‘zgidromet avvalroq Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida kuchli shamollar kuzatilishi mumkinligi haqida ogohlantirgan edi. Ushbu holatlarda fuqarolarni zarur choralarni ko‘rishga va ob-havo ma’lumotlarini diqqat bilan kuzatib borishga chaqiramiz.

Центр «Узгидромет» при Министерстве чрезвычайных ситуаций Республики Узбекистан объявил предупреждение для горных районов Ташкентской области. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации специалистов, в период с 5 по 7 ноября в горных районах Ташкентской области из-за резких изменений температуры может возникнуть угроза схода лавин. В частности, в районах Бостанлык, Охангарон и Паркент, особенно в части горного массива Чаткаль выше 2000 метров, возможно возникновение опасных ситуаций.
В связи с этим гражданам рекомендуется принимать меры предосторожности, не приближаться к опасным районам и строго соблюдать правила безопасности. Отдыхающим и водителям советуют быть внимательными на дорогах.
Кроме того, ранее Узгидромет предупреждал о возможных сильных ветрах в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях. В этих случаях граждан призывают принимать необходимые меры и внимательно следить за метеосводками.