5-7 noyabr kunlari Toshkent viloyatining tog‘li hududlarida qor ko‘chishi xavfi mavjud. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zgidromet ma’lumot berdi. Havo haroratining o‘zgarishi sababli ayniqsa Bostanliq, Ohangaron va Parkent tumanlarining dengiz sathidan 2000 metrdan yuqori joylashgan hududlarida (Chatqol tog‘ tizmasi) ushbu xavf yuzaga kelgan.
Tog‘li hududlarda yashovchi aholi, sayyohlar va tog‘ yo‘llarida harakatlanayotgan haydovchilarga ehtiyotkorlikni oshirish, xavfli zonalardan chetda bo‘lish tavsiya etiladi. Aholi va mehmonlarning xavfsizligini ta’minlash uchun tog‘larga chiqishdan avval ob-havo sharoitini diqqat bilan kuzatish va zarurat tug‘ilsa, sayohatni keyinga qoldirish tavsiya etiladi.
Xavfli hududlarda harakatlanish yoki tog‘ yo‘llarida ehtiyotsizlik qilish salbiy oqibatlarga olib kelishi mumkin. Shu sababli, barcha fuqarolar xavfsizlik choralariga qat’iy rioya qilishlari lozim.

5-7 ноября в горных районах Ташкентской области существует угроза схода лавин. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили в Узгидромете. Из-за изменения температуры воздуха особенно в районах Бостанлык, Охангарон и Паркент, расположенных выше 2000 метров над уровнем моря (горная система Чаткаль), возникла данная угроза.
Жителям горных районов, туристам и водителям, движущимся по горным дорогам, рекомендуется проявлять повышенную осторожность и находиться вне опасных зон. Для обеспечения безопасности жителей и гостей рекомендуется внимательно следить за погодными условиями перед выходом в горы и при необходимости отложить поездку.
Передвижение в опасных районах или неосторожность на горных дорогах может привести к негативным последствиям. Поэтому все граждане должны строго соблюдать меры безопасности.