O‘zbekistonda ish haqi farqi to‘rt barobarga yetdi
O‘zbekiston bo‘ylab ish haqlari bo‘yicha yangi ma’lumotlar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasi hisobotiga ko‘ra, 2025-yilning yanvar-sentyabr oylarida Qamashi tumani respublikadagi eng past o‘rtacha ish haqi ko‘rsatkichi bilan ajralib turgan. Ushbu tumanda ishchilarning o‘rtacha maoshi 3 million so‘mni tashkil qilgan.
Bu ko‘rsatkich mamlakat bo‘yicha o‘rtacha ish haqi hisoblangan 6,2 million so‘mdan ikki barobar kam. Boshqa tomondan, eng yuqori ish haqi Toshkent shahrining Mirobod tumanida qayd etilgan bo‘lib, bu yerda o‘rtacha maosh 13,1 million so‘mni tashkil etgan.
Shunday qilib, mamlakat bo‘ylab eng yuqori va eng past ish haqi o‘rtasidagi farq qariyb to‘rt barobarga teng. Respublikada 28 ta tumanda ish haqi o‘rtacha ko‘rsatkichdan yuqori bo‘lsa, qolgan hududlarda bu ko‘rsatkich 4 million so‘m atrofida.
Xususan, Amudaryo, Mirishkor va Qamashi tumanlarida o‘rtacha maosh respublika darajasining yarmidan ham kam. Shunga qaramay, past maosh to‘lanadigan hududlarda o‘sish sur’ati yuqori bo‘lgani kuzatilgan.
Masalan, bu hududlarda ish haqi 18,4 foizga oshgan bo‘lsa, yuqori maosh to‘lanadigan hududlarda o‘sish 17,5 foizni tashkil etgan. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, ayrim hududlarda iqtisodiy faollikning oshishi ijobiy holat bo‘lsa-da, ish haqi bo‘yicha katta tafovutni bartaraf etish uchun yana qo‘shimcha chora-tadbirlar talab qilinadi.

В Узбекистане разрыв в заработной плате достиг четырехкратного уровня
Согласно отчету Национального статистического комитета, в январе-сентябре 2025 года район Камаши выделялся самым низким средним уровнем заработной платы в республике. В этом районе средняя зарплата работников составила 3 миллиона сумов.
Этот показатель вдвое ниже средней заработной платы по стране, которая составляет 6,2 миллиона сумов. С другой стороны, самая высокая заработная плата зафиксирована в Мирободском районе города Ташкента, где средняя зарплата составила 13,1 миллиона сумов.
Таким образом, разрыв между самой высокой и самой низкой заработной платой по стране составляет почти в четыре раза. В 28 районах республики уровень заработной платы выше среднего, в остальных регионах этот показатель около 4 миллионов сумов.
В частности, в районах Амударья, Миришкор и Камаши средняя зарплата составляет менее половины от республиканского уровня. Тем не менее, в регионах с низкой оплатой труда наблюдается высокий темп роста.
Например, в этих регионах заработная плата выросла на 18,4%, тогда как в регионах с высокой оплатой рост составил 17,5%. По мнению специалистов, хотя рост экономической активности в некоторых регионах является положительным явлением, для устранения значительного разрыва в заработной плате необходимы дополнительные меры.