O‘zbekistonda dorilar importi va ro‘yxatdan o‘tkazish soddalashmoqda
O‘zbekistonda farmatsevtika sohasida keng ko‘lamli islohotlar olib borilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu islohotlarning asosiy maqsadi dori vositalarining importini soddalashtirish va davlat ro‘yxatiga olish jarayonlarini tezlashtirishdir. Bu o‘zgarishlar aholiga sifatli dori vositalarini yetkazib berish tizimini yaxshilash hamda milliy farmatsevtika tizimini xalqaro standartlarga moslashtirishga qaratilgan.
Islohotlar markazida texnologiyalar transferi mexanizmi joy olgan. Ushbu mexanizm xorijiy farmatsevtika kompaniyalariga O‘zbekistonda ishlab chiqarishni tashkil etish va mahsulotlarini tezkor ro‘yxatdan o‘tkazish imkoniyatini beradi.
Natijada, ichki bozordagi dori vositalari ta’minoti oshadi va eksport salohiyati mustahkamlanadi. Generik dorilarni bozorga chiqarishda ham muhim o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda.
Ularning klinik sinovlari xalqaro standartlarga mos ravishda o‘tkaziladi, bu esa dorilarning tezroq iste’molchilarga yetkazilishini ta’minlaydi. Shuningdek, ilg‘or biotexnologik hujayra preparatlarini amaliyotga joriy etish uchun zarur sharoitlar yaratilmoqda.
Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi rahbari Alisher Temirovning ma’lum qilishicha, xavfsizlik darajasiga qarab dori vositalarini differensial ro‘yxatdan o‘tkazish tizimi joriy etilgan. Eng xavfsiz dorilar uchun arizalarni ko‘rib chiqish muddati 150 kundan 60 kunga qisqartirilgan.
Ikkinchi darajadagi xavfsizlikka ega mahsulotlar uchun bu muddat 90 kunni, nisbatan xavfli toifadagilar uchun esa 120 kunni tashkil etadi. Birinchi xavfsizlik sinfiga mansub steril va invaziv bo‘lmagan mahsulotlar esa laboratoriya va klinik sinovlardan ozod qilindi.
Mazkur chora-tadbirlar aholining xavfsiz va sifatli dori vositalari bilan ta’minlanishini ta’minlashga hamda sertifikatlangan mahsulotlarni import qilishni osonlashtirishga qaratilgan. Shu bilan birga, yangi original dori vositasini ishlab chiqish va bozorga chiqarish jarayoni 10-15 yil vaqt va katta mablag‘ talab qilishi tufayli, innovatsion dorilar generik dorilarga qaraganda ancha qimmat bo‘lishi tabiiydir.

В Узбекистане упрощается импорт и регистрация лекарств
Основная цель этих реформ — упростить импорт лекарственных средств и ускорить процессы государственной регистрации. Эти изменения направлены на улучшение системы обеспечения населения качественными лекарствами, а также на адаптацию национальной фармацевтической системы к международным стандартам.
В центре реформ находится механизм трансфера технологий. Этот механизм предоставляет зарубежным фармацевтическим компаниям возможность организовать производство в Узбекистане и быстро регистрировать свои продукты.
В результате увеличится обеспечение внутреннего рынка лекарственными средствами и укрепится экспортный потенциал. Также происходят важные изменения в выводе на рынок генерических лекарств.
Их клинические испытания проводятся в соответствии с международными стандартами, что обеспечивает более быстрое поступление лекарств к потребителям. Кроме того, создаются необходимые условия для внедрения передовых биотехнологических клеточных препаратов в практику.
По словам руководителя Центра безопасности фармацевтической продукции Алишера Темирова, введена система дифференцированной регистрации лекарств в зависимости от уровня безопасности. Для самых безопасных лекарств срок рассмотрения заявок сокращён с 150 до 60 дней.
Для продуктов со вторым уровнем безопасности этот срок составляет 90 дней, а для относительно опасных — 120 дней. Стерильные и неинвазивные продукты первого класса безопасности освобождены от лабораторных и клинических испытаний.
Эти меры направлены на обеспечение населения безопасными и качественными лекарствами, а также на упрощение импорта сертифицированной продукции. При этом процесс разработки и вывода на рынок нового оригинального лекарства требует 10-15 лет и значительных затрат, поэтому инновационные препараты естественно дороже генериков.