Bu loyiha mintaqadagi eng yirik iqtisodiy tashabbuslardan biri hisoblanadi va «Tashkent Medical Smart City» loyihasidan ikki baravar kattaroqdir. Mazkur loyiha Toshkent viloyati hokimiyati tomonidan tasdiqlangan bo‘lib, uni «Going Investment» qo‘shma korxonasi amalga oshiradi.
Ushbu korxonada Fransiya, Yaponiya, Turkiya va O‘zbekiston investorlarining ishtiroki mavjud. Qurilish uchun 6 400 gektar yer ajratilgan, dastlabki bosqichda esa 500 gektar hududda asosiy infratuzilma obyektlari quriladi.
Loyiha doirasida 200 ming aholiga mo‘ljallangan «aqlli yashil shahar» tashkil etilishi ko‘zda tutilgan. Birinchi bosqichda Markaziy Osiyo moliya markazi, savdo-logistika majmuasi, shuningdek, turizm va transport yo‘nalishlarida xalqaro markazlar barpo etiladi.
Shuningdek, loyihada 75 ming o‘rinli Al-Xorazmiy nomidagi xalqaro bilim va texnologiyalar markazini tashkil etish rejalashtirilgan. Loyihaning asosiy maqsadi ekologik barqaror va texnologik rivojlangan shahar muhitini yaratish hisoblanadi.
Yangi shaharni Toshkent va boshqa hududlar bilan bog‘lash uchun tezkor tramvay liniyasi qurilishi ham loyihaning muhim qismi sanaladi. Ushbu tramvay Toshkent, Nurafshon, Central Asia Smart City, Olmaliq va Ahangaron yo‘nalishida harakatlanadi.
Loyiha davlat-xususiy sheriklik asosida amalga oshiriladi. O‘zbekistonda «aqlli shaharlar» konsepsiyasi jadal rivojlanmoqda.
Masalan, Samarqand va Buxoro shaharlarida ham shunga o‘xshash kichikroq loyihalar amalga oshirilmoqda. Ushbu tashabbuslar raqamli texnologiyalarni shahar infratuzilmasiga integratsiya qilish orqali turistlar uchun jozibadorlikni oshirish va aholining turmush darajasini yaxshilashni maqsad qilgan.

В Ахангараде построят «умный город» стоимостью 10 миллиардов долларов
В Ахангаранском районе Ташкентской области планируется реализация проекта «Central Asia Smart City» общей стоимостью 10 миллиардов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект считается одним из крупнейших экономических инициатив в регионе и в два раза больше проекта «Tashkent Medical Smart City». Проект утверждён хокимиятом Ташкентской области и будет реализован совместным предприятием «Going Investment».
В состав этого предприятия входят инвесторы из Франции, Японии, Турции и Узбекистана. Для строительства выделено 6400 гектаров земли, на первом этапе на территории в 500 гектаров будут построены основные объекты инфраструктуры.
В рамках проекта планируется создание «умного зелёного города» на 200 тысяч жителей. На первом этапе будут построены финансовый центр Центральной Азии, торгово-логистический комплекс, а также международные центры в сферах туризма и транспорта.
Кроме того, в проекте предусмотрено создание международного центра знаний и технологий имени Аль-Хорезми на 75 тысяч мест. Основная цель проекта — создание экологически устойчивой и технологически развитой городской среды.
Для связи нового города с Ташкентом и другими регионами важной частью проекта считается строительство скоростной трамвайной линии. Этот трамвай будет курсировать по маршрутам Ташкент — Нурафшон — Central Asia Smart City — Олмалык — Ахангаран.
Проект реализуется на основе государственно-частного партнёрства. В Узбекистане концепция «умных городов» развивается стремительно.
Например, в городах Самарканд и Бухара также реализуются подобные, но меньшие по масштабу проекты. Эти инициативы направлены на повышение привлекательности для туристов и улучшение уровня жизни населения за счёт интеграции цифровых технологий в городскую инфраструктуру.