O‘zbekistonda “Kiberhuquq” yo‘nalishi tashkil etiladi
O‘zbekistonda huquqiy tizimni zamonaviy raqamli muammolarga moslashtirish maqsadida, 2026/2027 o‘quv yilidan boshlab Huquq-tartibot organlari akademiyasida yangi bakalavr dasturi – “Kiberhuquq” yo‘nalishi tashkil etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yo‘nalishda o‘qish muddati to‘rt yilni tashkil etadi. Dasturdan ko‘zlangan asosiy maqsad – elektron shakldagi jinoiy ishlarni ko‘rib chiqish va tergov jarayonida raqamli texnologiyalardan samarali foydalanishni biladigan mutaxassislarni tayyorlashdir.
Ushbu tashabbus davlatning “Raqamli prokuratura – 2030” strategiyasining muhim qismi bo‘lib, sud jarayonlarini avtomatlashtirish va huquq-tartibot organlari faoliyatining shaffofligini oshirishga qaratilgan. Shuningdek, yangi ta’lim dasturi aholining raqamli savodxonligini oshirishga qaratilgan umumiy kurslar bilan uyg‘unlashtiriladi.
Xususan, 2025-yil noyabr oyida O‘zbekistonda “Kiber madaniyatni oshirish oyligi” tashkil etiladi. Ushbu tadbir internet firibgarligining oldini olish va aholini tarmoq xavfsizligi qoidalari bilan tanishtirishga qaratilgan.
Ma’lumki, kompyuter jinoyatlariga qarshi kurashga bag‘ishlangan ilk xalqaro hujjatlardan biri – 2001-yilda Budapesht shahrida imzolangan Yevropa Kengashining Kiberjinoyatchilikka oid Konvensiyasidir. Ushbu hujjat ko‘plab davlatlarning milliy qonunchiliklari uchun asos bo‘lib xizmat qilmoqda.

В Узбекистане будет создано направление «Киберправо»
В Узбекистане с целью адаптации правовой системы к современным цифровым проблемам с учебного года 2026/2027 в Академии правоохранительных органов будет создана новая бакалаврская программа – направление «Киберправа». Об этом сообщает Zamin.uz.
Продолжительность обучения по этому направлению составляет четыре года. Основная цель программы – подготовка специалистов, которые умеют эффективно использовать цифровые технологии при рассмотрении уголовных дел в электронном виде и в ходе следственных процессов.
Эта инициатива является важной частью государственной стратегии «Цифровая прокуратура – 2030», направленной на автоматизацию судебных процессов и повышение прозрачности деятельности правоохранительных органов. Кроме того, новая образовательная программа будет сочетаться с общими курсами, направленными на повышение цифровой грамотности населения.
В частности, в ноябре 2025 года в Узбекистане будет организован «Месяц повышения киберкультуры». Это мероприятие направлено на предотвращение интернет-мошенничества и ознакомление населения с правилами сетевой безопасности.
Известно, что одним из первых международных документов, посвящённых борьбе с компьютерными преступлениями, является Конвенция Совета Европы о киберпреступности, подписанная в 2001 году в Будапеште. Этот документ служит основой для национального законодательства многих стран.