Ijtimoiy sug‘urta tizimida avtomatik to‘lovlar joriy etiladi
O‘zbekistonda ijtimoiy sug‘urta tizimida muhim o‘zgarishlar kiritilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident tomonidan imzolangan yangi farmonga ko‘ra, 2026-yil 1-yanvardan boshlab davlat ijtimoiy sug‘urtasi bo‘yicha to‘lovlarni tayinlash va to‘lash tartibi takomillashtiriladi. Ushbu o‘zgarishlar ijtimoiy himoya tizimini soddalashtirish va fuqarolar uchun qulaylik yaratishga qaratilgan.
Yangi tartibga muvofiq, homiladorlik, tug‘ish va vaqtinchalik mehnatga layoqatsizlik nafaqalari avtomatik tarzda, ya’ni ariza berish talab qilinmasdan tayinlanadi. Bu jarayon to‘g‘ridan-to‘g‘ri Davlat ijtimoiy sug‘urta jamg‘armasi orqali amalga oshiriladi.
Davlat ijtimoiy sug‘urtasi ikki shaklda ishlaydi: majburiy sug‘urta davlat byudjetidan ajratiladigan daromad solig‘i hisobidan moliyalashtiriladi, ixtiyoriy sug‘urta esa fuqarolarning o‘z ixtiyori bilan har oy eng kam ish haqining 5 foiziga teng badal to‘lashi orqali tashkil qilinadi. 2026-yil 1-yanvardan homiladorlik va tug‘ish nafaqalari, 2026-yil 1-iyuldan esa vaqtinchalik mehnatga layoqatsizlik nafaqalari avtomatik ravishda tayinlanadi.
Shuningdek, 2030-yil 1-yanvardan boshlab ishdan bo‘shatish nafaqalari ham ushbu jamg‘arma orqali to‘lab beriladi. Mazkur o‘zgarishlar fuqarolarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish, byurokratik jarayonlarni kamaytirish va to‘lovlarni tezkor amalga oshirishga xizmat qiladi.
Ushbu yangiliklar davlat ijtimoiy sug‘urta tizimini yanada samarali qilishga qaratilgan. Manba: One.uz.

В системе социального страхования вводятся автоматические платежи
В Узбекистане планируется внести важные изменения в систему социального страхования. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно новому указу, подписанному Президентом, с 1 января 2026 года будет усовершенствован порядок назначения и выплаты государственных социальных страховых выплат. Эти изменения направлены на упрощение системы социальной защиты и создание удобств для граждан.
В соответствии с новым порядком пособия по беременности, родам и временной нетрудоспособности будут назначаться автоматически, то есть без подачи заявления. Этот процесс будет осуществляться напрямую через Государственный фонд социального страхования.
Государственное социальное страхование функционирует в двух формах: обязательное страхование финансируется за счет подоходного налога, выделяемого из государственного бюджета, а добровольное страхование организуется путем ежемесячной уплаты гражданами взноса в размере 5 процентов от минимальной заработной платы по их желанию. С 1 января 2026 года пособия по беременности и родам, а с 1 июля 2026 года пособия по временной нетрудоспособности будут назначаться автоматически.
Кроме того, с 1 января 2030 года пособия по увольнению также будут выплачиваться через этот фонд. Эти изменения направлены на усиление социальной защиты граждан, сокращение бюрократических процедур и ускорение выплат.
Данные нововведения направлены на повышение эффективности системы государственного социального страхования. Источник: One.uz.