MobiUz xususiylashtirishiga 10 investor qiziqish bildirdi
Bu haqda Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (DABA) ma’lum qildi. Investorlarning barchasi majburiy bo‘lmagan narx takliflari (NBO) bilan ariza topshirgan.
Ushbu jarayonda xalqaro kompaniyalar faol ishtirok etmoqda. Xususiylashtirish jarayonida bir nechta xalqaro maslahatchilar jalb qilingan.
Jumladan, Rothschild & Co strategik va moliyaviy maslahatchi sifatida, KPMG moliyaviy, soliq va yuridik ekspertiza uchun, Deloitte esa mustaqil baholash bo‘yicha mas’uliyatni o‘z zimmasiga olgan. Jarayonning dastlabki bosqichida AQSh, Yevropa, Yaqin Sharq, Janubiy Kavkaz va Osiyodan jami 15 ta kompaniya qiziqish bildirgan edi.
Hozirda NBO bosqichini muvaffaqiyatli o‘tgan nomzodlar majburiy takliflarni (BO) taqdim etishga tayyorlanmoqda. Ular kompaniyaning batafsil tahliliy hisobotlari va audit natijalari joylashtirilgan virtual ma’lumotlar bazasidan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘lishdi.
Majburiy takliflarni taqdim etish muddati 2025-yil 19-dekabr kuni Toshkent vaqti bilan 23:59 da yakunlanadi. Taklif beruvchilar E-auksion platformasi orqali kafolat to‘lovini amalga oshirishlari lozim.
Ushbu to‘lov taklif summasining kamida 1 foiziga teng bo‘lishi kerak. Davlat aktivlarini boshqarish agentligi barcha ishtirokchilarga qiziqish bildirgani uchun minnatdorchilik izhor etdi.
Shu bilan birga, agentlik xususiylashtirish jarayoni shartlarini o‘zgartirish yoki uni to‘xtatish huquqini o‘zida saqlab qolishini ta’kidladi.

MobiUz приватизации заинтересовались 10 инвесторов
10 инвесторов выразили интерес к приватизации компании Universal Mobile Systems (бренд MobiUz). Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило Агентство по управлению государственными активами (АГГА). Все инвесторы подали заявки с необязательными ценовыми предложениями (НЦП).
В этом процессе активно участвуют международные компании. В процессе приватизации привлечены несколько международных консультантов.
В частности, Rothschild & Co выступает в роли стратегического и финансового консультанта, KPMG отвечает за финансовую, налоговую и юридическую экспертизу, а Deloitte взяла на себя ответственность за независимую оценку. На начальном этапе процесса интерес проявили в общей сложности 15 компаний из США, Европы, Ближнего Востока, Южного Кавказа и Азии.
В настоящее время кандидаты, успешно прошедшие этап НЦП, готовятся представить обязательные предложения (ОП). Они получили доступ к виртуальной базе данных, содержащей подробные аналитические отчёты компании и результаты аудита.
Срок подачи обязательных предложений заканчивается 19 декабря 2025 года в 23:59 по ташкентскому времени. Участники должны внести гарантийный взнос через платформу E-аукциона.
Этот взнос должен составлять не менее 1% от суммы предложения. Агентство по управлению государственными активами выразило благодарность всем участникам за проявленный интерес.
Вместе с тем агентство подчеркнуло, что сохраняет за собой право изменять условия приватизации или приостанавливать её процесс.