O‘zbekistonda jinoyat ishlarini yuritish tizimida yangi bosqich – E-Tergov axborot tizimi joriy etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan imzolangan qarorda ma’lum qilingan. Ushbu tizim orqali jinoyat ishlarini yuritish jarayonining barcha bosqichlari raqamlashtiriladi.
Shu bilan birga, moddiy zararlarni hisobga olish va ularni qoplash jarayonlari ustidan nazorat o‘rnatiladi. Bundan tashqari, Huquqni muhofaza qilish organlari akademiyasida kiberhuquq sohasida mutaxassislar tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi.
Ushbu yo‘nalishda kunduzgi ta’lim shakli joriy etilishi ko‘zda tutilgan. Qarorga ko‘ra, Bosh prokuratura huzurida Raqamli texnologiyalar markazi tashkil etilishi rejalashtirilgan.
Mazkur markaz Axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish boshqarmasi negizida faoliyat yuritadi. Shu bilan birga, tergov jarayonlariga sun’iy intellekt texnologiyalarini tatbiq etish ham reja qilingan.
Avvalroq, davlat rahbariga jinoyat ishlari bo‘yicha murojaatlarni qabul qilishdan boshlab sud qarorlarining ijrosigacha bo‘lgan jarayonni raqamlashtirish loyihasi haqida ma’lumot berilgan edi. Ushbu yangiliklar huquqni muhofaza qilish sohasida samaradorlikni oshirishga xizmat qilishi kutilmoqda.

В уголовном производстве вводится система E-Tergov
В Узбекистане планируется внедрение нового этапа в системе ведения уголовных дел – информационной системы E-Tergov. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом говорится в указе, подписанном Президентом Шавкатом Мирзиёевым. С помощью этой системы все этапы процесса ведения уголовных дел будут цифровизированы.
Кроме того, будет установлен контроль за учетом материального ущерба и процессами его возмещения. Также в Академии правоохранительных органов будет организована подготовка специалистов в области киберправо.
Предусмотрено внедрение дневной формы обучения по данному направлению. Согласно указу, планируется создание Центра цифровых технологий при Генеральной прокуратуре.
Данный центр будет работать на базе Управления внедрения информационно-коммуникационных технологий. Также запланировано применение технологий искусственного интеллекта в следственных процессах.
Ранее главе государства была представлена информация о проекте цифровизации процесса от приема обращений по уголовным делам до исполнения судебных решений. Ожидается, что эти нововведения повысят эффективность в сфере правоохранительной деятельности.