Xususiy klinikalarda bepul davolanish yo‘lga qo‘yildi
Endilikda O‘zbekistonda davlat byudjeti hisobidan tibbiy yordamni nafaqat davlat, balki xususiy tibbiyot muassasalarida ham olish mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tartib Vazirlar Mahkamasi tomonidan tasdiqlangan qarorga asosan joriy etildi. Mazkur qarorga ko‘ra, tuman va shahar darajasidagi muassasalarda barcha fuqarolarga bepul tibbiy yordam ko‘rsatiladi.
Respublika darajasidagi muassasalarda esa bu yordam faqat imtiyozli toifaga kiruvchi bemorlar uchun mo‘ljallangan. Byudjet hisobidan davolanishni boshlash uchun avvalo o‘z poliklinikangizga murojaat qilishingiz kerak.
Poliklinikadagi oilaviy shifokor dastlabki tekshiruvni amalga oshiradi. Agar zarurat bo‘lsa, u bemorni tor mutaxassisga yo‘naltiradi.
Tor mutaxassis bemorni bir ish kuni ichida qabul qilishi lozim. Agar statsionar davolanish talab etilsa, oilaviy shifokor elektron tizim orqali tegishli tibbiyot muassasasiga yo‘llanma rasmiylashtiradi.
Tuman yoki shahar darajasidagi kasalxonalarga yo‘llanma bevosita shifokor tomonidan beriladi, respublika darajasidagi muassasalar uchun esa yo‘llanma maxsus tibbiy komissiya tomonidan ko‘rib chiqiladi. Komissiya bu masalani ikki ish kuni ichida hal qilishi shart.

В частных клиниках введено бесплатное лечение
Теперь в Узбекистане медицинскую помощь можно получить не только в государственных, но и в частных медицинских учреждениях за счет государственного бюджета. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот порядок введен на основании решения Кабинета Министров. Согласно этому решению, во всех учреждениях на уровне районов и городов всем гражданам оказывается бесплатная медицинская помощь.
В учреждениях республиканского уровня такая помощь предназначена только для пациентов, относящихся к льготной категории. Для начала лечения за счет бюджета необходимо обратиться в свою поликлинику.
Семейный врач в поликлинике проводит первичный осмотр. При необходимости он направляет пациента к узкому специалисту.
Узкий специалист должен принять пациента в течение одного рабочего дня. Если требуется стационарное лечение, семейный врач оформляет направление в соответствующее медицинское учреждение через электронную систему.
Направление в больницы районного или городского уровня выдается непосредственно врачом, а для учреждений республиканского уровня направление рассматривается специальной медицинской комиссией. Комиссия обязана принять решение по этому вопросу в течение двух рабочих дней.