Davlat boshqaruvi raqamlashtiriladi: qonunbuzarliklar kamayadi
2025 yil boshidan davlat amaldorlari tomonidan qonunga zid ravishda qabul qilingan 7 mingdan ortiq normativ-huquqiy hujjatlar aniqlangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu holat Prezident tomonidan masofaviy nazorat tizimi va qarorlarni tekshirish jarayonlarini raqamlashtirish bo‘yicha topshiriq berilishiga sabab bo‘ldi. 3-noyabr kuni o‘tkazilgan taqdimotda Bosh prokuratura tizimini raqamlashtirishga oid takliflar muhokama qilindi.
Mazkur chora-tadbirlarning asosiy maqsadi byurokratiya va korrupsiyani kamaytirishdan iborat. Davlat xaridlarini raqamlashtirish orqali 7,5 trillion so‘m mablag‘ tejalgani va mingga yaqin davlat xizmatlari masofadan turib taqdim etilayotgani ushbu sa’y-harakatlarning samaradorligini ko‘rsatmoqda.
"Raqamli prokuror nazorati" loyihasi esa qonunbuzarliklarni real vaqt rejimida aniqlash uchun monitoring jarayonlarini avtomatlashtirishni maqsad qilgan. Shu bilan birga, tergov organlarini isloh qilish masalasiga ham alohida e’tibor qaratilmoqda.
Biroq, ayrim muammolar ham mavjud. Xususan, yagona baholash tizimi va qog‘ozbozlik sababli ish samaradorligi pasaymoqda.
Faqatgina shu yilning o‘zida sudlar tomonidan qayta ko‘rib chiqish uchun 637 jinoyat ishi qaytarilgan. Davlat rahbari tergov jarayonini, jinoyatni qayd etishdan tortib sud qarorlarini ijro etishgacha, to‘liq raqamlashtirish hamda sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha ko‘rsatma berdi.
Bundan tashqari, 2025 yilning noyabr oyida mamlakatda "Kiber madaniyatni oshirish oyligi" o‘tkazilmoqda. Ushbu aksiya aholini raqamli xavfsizlik asoslariga o‘rgatishga qaratilgan.
Davlat xaridlarida raqamli texnologiyalarni qo‘llash nafaqat byudjet mablag‘larini tejaydi, balki sog‘lom raqobat muhitini rivojlantiradi. Bu kichik va o‘rta biznes vakillariga davlat shartnomalarida teng imkoniyatlar yaratishga xizmat qiladi.
Mazkur ma’lumotlar *Zamin.uz* saytidan olindi.