Chiqindi to‘lovlari 2026-yildan faqat onlayn amalga oshiriladi
2026-yil 1-yanvardan boshlab O‘zbekistonda qattiq maishiy chiqindilarni yig‘ish va olib chiqish uchun to‘lovlar to‘liq onlayn tizimga o‘tkaziladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu chora xonadonlardan naqd pul yig‘ish amaliyotiga barham berib, to‘lov tizimini yanada qulay va shaffof qilishga xizmat qiladi. Bu o‘zgarish, shuningdek, korrupsiya holatlarining oldini olishni ham maqsad qilgan.
Chiqindilarni boshqarish agentligining ma’lum qilishicha, mazkur yangilikning huquqiy asosi 2024-yilda prezident tomonidan tasdiqlangan qarorda belgilangan. Unga ko‘ra, chiqindi to‘lovlari «Toza Makon» yagona tizimi, elektron xizmatlar va bank kassalari orqali amalga oshiriladi.
Shuningdek, qarorda chiqindi uchun to‘lovda qarzdorlik mavjud bo‘lsa, elektr energiyasi uchun to‘lov qilish imkoniyati vaqtincha cheklanishi ta’kidlangan. Internetga barqaror ulanish imkoniyati cheklangan olis hududlarda yashovchi aholi uchun «O‘zbekiston pochtasi» va bank kassalari orqali to‘lov qilish imkoniyati saqlab qolinadi.
Agentlik vakillarining qayd etishicha, 2026-yildan boshlab sanitar xizmatlar uchun naqd to‘lov talab qiluvchi inspektorlarning harakatlari noqonuniy hisoblanadi. «Toza Makon» billing tizimi «Hududiy elektr tarmoqlari» ma’lumotlar bazasi bilan integratsiya qilinadi.
Bu orqali qarzdorlar avtomatik aniqlanib, chiqindi to‘lovi to‘liq to‘lanmaguncha ularga elektr energiyasi uchun to‘lov qilish imkoniyati vaqtincha cheklanadi. Mazkur o‘zgarishlar atrof-muhitni asrash va iqtisodiy tizimni tartibga solishga qaratilgan.

Плата за вывоз отходов с 2026 года будет производиться только онлайн
С 1 января 2026 года в Узбекистане оплата за сбор и вывоз твердых бытовых отходов будет полностью переведена на онлайн-систему. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта мера положит конец практике сбора наличных денег с домохозяйств и направлена на повышение удобства и прозрачности системы оплаты. Кроме того, данное изменение также направлено на предотвращение случаев коррупции.
По информации Агентства по управлению отходами, правовой основой данного нововведения является указ, утвержденный президентом в 2024 году. Согласно ему, оплата за вывоз мусора будет осуществляться через единую систему «Чистое пространство», электронные услуги и банковские кассы.
Также в указе отмечается, что при наличии задолженности по оплате за вывоз мусора возможность оплаты за электроэнергию временно ограничивается. Для жителей отдаленных районов с ограниченным стабильным доступом к интернету сохраняется возможность оплаты через «Почту Узбекистана» и банковские кассы.
По словам представителей агентства, начиная с 2026 года действия инспекторов, требующих наличную оплату за санитарные услуги, будут считаться незаконными. Система биллинга «Чистое пространство» будет интегрирована с базой данных «Региональных электросетей».
Это позволит автоматически выявлять должников, и пока оплата за вывоз мусора не будет произведена полностью, им будет временно ограничена возможность оплаты за электроэнергию. Эти изменения направлены на охрану окружающей среды и упорядочение экономической системы.