Davlat ijtimoiy sug‘urtasi tizimi isloh qilinmoqda
O‘zbekistonda davlat ijtimoiy sug‘urtasi tizimi bosqichma-bosqich isloh qilinmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Adliya vazirligi ma’lumot berdi. Prezident tomonidan 2023 yil 3 noyabrda imzolangan farmonga ko‘ra, 2026 yil 1 yanvardan boshlab homiladorlik, tug‘ruq va bola tug‘ilishi bo‘yicha nafaqalar fuqarolar tomonidan ariza topshirilmasdan, avtomatik tarzda tayinlanadi va to‘lanadi.
Bundan tashqari, 2026 yil 1 iyuldan vaqtinchalik mehnatga layoqatsizlik bo‘yicha nafaqalar ham avtomatik hisoblanadi. Ushbu jarayon fuqarolarga berilgan nogironlik varaqasi asosida amalga oshiriladi.
Yangi tizimga ko‘ra, fuqarolar daromad solig‘ining bir qismi yoki ixtiyoriy ravishda har oy to‘lanadigan sug‘urta badallari orqali ushbu tizimga qo‘shilishi mumkin. To‘lanadigan nafaqa miqdori sug‘urta muddati va badallar miqdoriga bog‘liq holda belgilanadi.
Davlat ijtimoiy sug‘urta jamg‘armasi nafaqalarni moliyalashtirish bilan shug‘ullanadi. 2030 yildan boshlab ushbu jamg‘arma ishsizlik nafaqalarini ham ko‘rib chiqish va to‘lashni yo‘lga qo‘yadi.
Bunday to‘lovlar fuqarolarning murojaati asosida amalga oshiriladi. Mazkur islohotlar fuqarolar uchun qulaylik yaratish, hujjatbozlikni kamaytirish va ijtimoiy himoya tizimining shaffofligini oshirishga qaratilgan.

Государственная система социального страхования реформируется
В Узбекистане система государственного социального страхования постепенно реформируется. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили в Министерстве юстиции. Согласно указу, подписанному Президентом 3 ноября 2023 года, с 1 января 2026 года пособия по беременности, родам и рождению ребенка будут назначаться и выплачиваться автоматически, без подачи заявлений гражданами.
Кроме того, с 1 июля 2026 года пособия по временной нетрудоспособности также будут начисляться автоматически. Этот процесс будет осуществляться на основании выданного гражданам листка нетрудоспособности.
Согласно новой системе, граждане могут присоединиться к этой системе через часть подоходного налога или добровольно уплачиваемые ежемесячные страховые взносы. Размер выплачиваемого пособия будет зависеть от срока страхования и суммы взносов.
Фонд государственного социального страхования занимается финансированием пособий. С 2030 года этот фонд также начнет рассматривать и выплачивать пособия по безработице.
Такие выплаты будут осуществляться на основании обращений граждан. Данные реформы направлены на создание удобств для граждан, сокращение документооборота и повышение прозрачности системы социальной защиты.