Sobiq ToshTurma hududi bo‘yicha hokimiyat izohi berildi
Toshkent shahar hokimiyati tomonidan sobiq ToshTurma (1-son tergov izolyatori) hududi bo‘yicha Oliy Majlis Senatining so‘roviga javob berildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ilgariroq Senat ushbu hududdagi obodonlashtirish ishlari uzoq cho‘zilib ketgani va noto‘g‘ri foydalanish holatlari mahalliy aholida savollar uyg‘otayotganini ta’kidlagan edi. Hokimiyat ma’lumotiga ko‘ra, 2020 yil oktyabr oyida shaharning sobiq hokimi qarori bilan Yunusobod tumanidagi sobiq tergov izolyatori o‘rnida joylashgan 2,9 gektar yer maydoni Ogneupor kompaniyasiga berilgan.
Bu yer kompaniyaning Chilonzor tumanidagi Chinoobod ko‘chasidagi buzilgan obyekti o‘rniga kompensatsiya sifatida ajratilgan. Keyinchalik Yunusobod tumani kengashi mazkur hududda 76 kvadrat metr maydonga ega ma’muriy bino qurilishini tasdiqlagan.
Biroq, bu yer konservatsiya hududiga kiritilgach, yangi bino qurilishi taqiqlangan. Hokimiyat ta’kidlashicha, qarorda kompaniyaning qanday bino qurishi kerakligi haqida aniq ko‘rsatma berilmagan.
Dastlab Ogneupor hududda ishlab chiqarish korxonasi qurishni rejalashtirgan, ammo yaqin atrofdagi turar-joylar sababli bu reja bekor qilingan. Shundan so‘ng kompaniya mehmonxona qurishni rejalashtirgan.
Ogneupor ikki marta yer maydonini xususiylashtirish uchun murojaat qilgan, lekin ikkala so‘rov ham rad etilgan. Sababi – Toshkent bosh rejasiga muvofiq, mazkur hudud konservatsiya zonasiga kiritilgani.
Kompaniya rahbariyati agar cheklovlar olib tashlansa, investorlarni jalb qilish va hududda mehmonxona hamda turar-joy binolari qurishga tayyor ekanini bildirgan. Manba: one.uz

По территории бывшего района ToshTurma дано разъяснение властей
Ташкентская городская администрация ответила на запрос Сената Олий Мажлиса по территории бывшей ТошТюрьмы (следственный изолятор №1). Об этом сообщил Zamin.uz.
Ранее Сенат отмечал, что работы по благоустройству на данной территории затянулись, а случаи неправильного использования вызывают вопросы у местных жителей. По данным администрации, в октябре 2020 года по решению бывшего мэра города участок площадью 2,9 гектара на месте бывшего следственного изолятора в Юнусабадском районе был передан компании Ogneupor.
Этот участок был выделен в качестве компенсации за разрушенный объект компании на улице Чинообод в Чиланзарском районе. Позже Совет района Юнусабад утвердил строительство административного здания площадью 76 квадратных метров на данной территории.
Однако после включения этой земли в зону охраны строительство нового здания было запрещено. Администрация подчеркнула, что в решении не было чётких указаний о том, какое именно здание должна строить компания.
Изначально Ogneupor планировала построить производственное предприятие на этой территории, но из-за близости жилых домов этот план был отменён. Затем компания планировала построить гостиницу.
Ogneupor дважды обращалась за приватизацией земельного участка, но оба запроса были отклонены. Причина — включение данной территории в зону охраны согласно генеральному плану Ташкента.
Руководство компании заявило, что если ограничения будут сняты, они готовы привлекать инвесторов и строить гостиницу и жилые дома на этой территории. Источник: one.uz