Sog‘liqni saqlash vazirligi xabariga ko‘ra, 2026 yildan boshlab O‘zbekistonda shoshilinch tibbiy yordam tizimida “Onlayn shifokor” xizmati ishga tushiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi platforma orqali fuqarolar favqulodda holatlarda masofadan turib shifokor maslahatini olish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bu tizim shoshilinch yordam markazlari, shifoxonalar va poliklinikalar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlaydi hamda tibbiy qarorlarni tezroq qabul qilishga yordam beradi.
Mazkur loyiha sog‘liqni saqlash sohasini raqamlashtirish dasturi doirasida amalga oshirilmoqda. So‘nggi yillarda tibbiy xizmatlar samaradorligi sezilarli darajada oshgani kuzatilmoqda.
Bugungi kungacha 2400 nafar dispetcher maxsus tayyorgarlikdan o‘tgan. Natijada tez yordam xizmatining manzilga yetib borishdagi kechikishlari 1,1 foizdan 0,3 foizgacha kamaygan.
Shuningdek, qo‘ng‘iroqlarga javob berish vaqti 25–30 daqiqadan 10–15 daqiqagacha qisqargan. So‘nggi sakkiz yil davomida shoshilinch yordam punktlari soni 818 tadan 1600 tagacha, brigadalar soni esa 2800 tagacha oshirilgan.
Har bir chaqiriq uchun dori-darmonlarga sarflanadigan mablag‘ ham sezilarli darajada ko‘payib, 750 so‘mdan 11 800 so‘mgacha yetgan. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, “Onlayn shifokor” xizmati tibbiy yordam samaradorligini oshirib, inson hayotini saqlab qolish imkoniyatlarini kengaytiradi.

В 2026 году запустится сервис «Онлайн врач»
По сообщению Министерства здравоохранения, с 2026 года в Узбекистане будет запущена услуга «Онлайн врач» в системе скорой медицинской помощи. Об этом сообщает Zamin.uz.
Через эту новую платформу граждане смогут получать консультации врачей дистанционно в экстренных случаях. Эта система укрепит сотрудничество между центрами скорой помощи, больницами и поликлиниками, а также поможет быстрее принимать медицинские решения.
Данный проект реализуется в рамках программы цифровизации здравоохранения. В последние годы наблюдается значительное повышение эффективности медицинских услуг.
На сегодняшний день 2400 диспетчеров прошли специальную подготовку. В результате задержки службы скорой помощи при выезде на место сократились с 1,1% до 0,3%.
Кроме того, время ответа на звонки сократилось с 25–30 минут до 10–15 минут. За последние восемь лет количество пунктов скорой помощи увеличилось с 818 до 1600, а количество бригад — до 2800.
Расходы на медикаменты на каждый вызов также значительно выросли — с 750 сум до 11 800 сум. По мнению специалистов, услуга «Онлайн врач» повысит эффективность медицинской помощи и расширит возможности сохранения жизни человека.