Ushbu botni @cybershielduz_bot nomi orqali topish mumkin. Botning asosiy vazifasi zararli APK-fayllarni (Android tizimi uchun) aniqlash va ularni o‘chirishdan iborat.
Bundan tashqari, u xavf tug‘diruvchi tashqi havolalarni topib, bloklash funksiyasiga ega hamda foydalanuvchilarni yangi turdagi kiberjinoyatlar haqida ogohlantiradi. Kibermudofaa markazi vakillarining ta’kidlashicha, botning to‘liq ishlashi uchun foydalanuvchilar uni administrator huquqlari bilan ta’minlashi lozim.
Ushbu vosita kiberxavfsizlikni ta’minlash hamda fuqarolarni firibgarliklardan himoya qilishga qaratilgan muhim qadam hisoblanadi. Shu orqali, O‘zbekiston hududida kiberjinoyatlarga qarshi kurash samaradorligini oshirish ko‘zda tutilgan.
Ma’lumot uchun, Telegram-bot barcha foydalanuvchilarga ochiq va undan foydalanish mutlaqo bepul. Ushbu tashabbus kiberxavfsizlik sohasida zamonaviy texnologiyalardan foydalanish orqali muammolarni hal qilishga yordam beradi.

Специальный Telegram-бот против киберпреступлений запущен
Центр киберзащиты при Министерстве внутренних дел Республики Узбекистан сообщил о запуске специального Telegram-бота для борьбы с мошенничеством. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот бот можно найти под именем @cybershielduz_bot. Основная задача бота — обнаружение и удаление вредоносных APK-файлов (для системы Android).
Кроме того, он обладает функцией поиска и блокировки опасных внешних ссылок, а также предупреждает пользователей о новых видах киберпреступлений. Представители Центра киберзащиты отмечают, что для полноценной работы бота пользователи должны предоставить ему права администратора.
Этот инструмент является важным шагом для обеспечения кибербезопасности и защиты граждан от мошенничества. Таким образом, планируется повысить эффективность борьбы с киберпреступлениями на территории Узбекистана.
Для информации, Telegram-бот открыт для всех пользователей и его использование абсолютно бесплатно. Эта инициатива помогает решать проблемы с использованием современных технологий в области кибербезопасности.