Toshkent viloyati aholisi uchun ogohlantirish e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Gidrometeorologiya xizmati mutaxassislarining ma’lumotiga ko‘ra, 5–7-noyabr kunlari havo haroratining keskin o‘zgarishi natijasida viloyatning tog‘li hududlarida, jumladan, Bo‘stonliq, Ohangaron va Parkent tumanlari hududlarida qor ko‘chish xavfi yuzaga kelgan. Ayniqsa, Chotqol tizmasida bu xavf yuqori darajada ekani ta’kidlanmoqda.
Fuqarolar, dam olish maskanlariga tashrif buyuruvchilar hamda tog‘li hududlarda harakatlanuvchi haydovchilar ehtiyotkor bo‘lishlari zarur. Xavfli hududlarga yaqinlashmaslik va tog‘ yo‘llarida harakatlanishda alohida ehtiyot choralari ko‘rish tavsiya etiladi.
Mutaxassislar qor ko‘chish xavfi ertalab va kechki soatlarda yanada kuchayishini, bunga haroratning tez o‘zgarishi sabab bo‘lishini ma’lum qilishdi. 4-noyabrdan boshlab O‘zbekiston bo‘ylab havo keskin sovib, tog‘li hududlarda qor yog‘ishi va shamol kuchayishi kuzatilgan edi.

Для жителей Ташкентской области объявлено предупреждение. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным специалистов Гидрометеорологической службы, в период с 5 по 7 ноября в результате резких изменений температуры воздуха в горных районах области, в том числе в районах Бостанлык, Охангарон и Паркент, возникла угроза схода лавин. Особенно отмечается высокий уровень опасности в системе Чаткаль.
Гражданам, посетителям мест отдыха и водителям, передвигающимся в горных районах, необходимо проявлять осторожность. Рекомендуется не приближаться к опасным зонам и соблюдать особые меры предосторожности при движении по горным дорогам.
Специалисты сообщили, что угроза схода лавин усилится утром и вечером, что связано с быстрыми изменениями температуры. С 4 ноября по всей территории Узбекистана наблюдалось резкое похолодание, снегопады и усиление ветра в горных районах.
Гидрометеорологическая служба объявила, что нестабильность погоды может продолжаться несколько дней. В связи с этим гражданам рекомендуется регулярно следить за официальной информацией о погоде.