Procter & Gamble kompaniyasining O‘zbekistonda faoliyatini kengaytirish doirasida Toshkent shahrida yangi zavod qurilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kompaniyaning Turkiyadagi bo‘limi PRIMA tomonidan Toshkent Pharma Park klasterida gigiyenik mahsulotlar ishlab chiqaruvchi korxona uchun 20 million AQSh dollari miqdorida investitsiya kiritilmoqda. Bu haqda 1-noyabr kuni kompaniya vakillari va Farmatsevtika sohasini rivojlantirish agentligi direktori Abdulla Azizov o‘rtasida o‘tkazilgan uchrashuvda kelishuvga erishildi.
Yangi zavodda Pampers bolalar tagliklari, nam salfetkalar hamda boshqa shaxsiy gigiyena mahsulotlari ishlab chiqarilishi ko‘zda tutilgan. Ushbu loyiha 350 dan ortiq yangi ish o‘rni yaratishni ta'minlaydi.
Investitsiya qarori mamlakatda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlar, jumladan, mahsulotlarni sertifikatlashtirish tartibini soddalashtirish va davlat ro‘yxatidan o‘tkazish rejimini bekor qilish kabi o‘zgarishlar natijasida qabul qilingan. Shuningdek, mahsulotlarga muvofiqlik deklaratsiyasini joriy etish amaliyoti yo‘lga qo‘yilib, bu investorlar uchun qulay biznes muhitini shakllantirishga xizmat qilmoqda.
Ushbu loyiha 2025-yil oxirigacha umumiy qiymati 166 million dollar bo‘lgan 32 ta investitsiya tashabbusining bir qismi sanaladi. Umuman olganda, mazkur dastur doirasida 1500 ta yangi ish o‘rni yaratish, ishlab chiqarish va eksport hajmini oshirish hamda ayrim mahsulotlar narxini pasaytirish maqsad qilingan.
Markaziy Osiyo mintaqasida bolalar tagliklari bozori eng tez rivojlanayotgan iste’mol tovarlari segmentlaridan biri hisoblanadi. Bu holat hududdagi yuqori tug‘ilish ko‘rsatkichlari bilan izohlanadi.

В Ташкенте будет построен новый завод по производству Pampers
В рамках расширения деятельности компании Procter & Gamble в Узбекистане планируется строительство нового завода в городе Ташкент. Об этом сообщает Zamin.uz.
Турецкое подразделение компании PRIMA инвестирует 20 миллионов долларов США в предприятие по производству гигиенической продукции в кластере Tashkent Pharma Park. Об этом было достигнуто соглашение 1 ноября на встрече представителей компании и директора Агентства по развитию фармацевтической отрасли Абдуллы Азизова.
На новом заводе планируется производство детских подгузников Pampers, влажных салфеток и другой продукции личной гигиены. Этот проект обеспечит создание более 350 новых рабочих мест.
Решение об инвестициях принято в результате экономических реформ, проводимых в стране, включая упрощение процедуры сертификации продукции и отмену режима государственной регистрации. Также введена практика декларации соответствия продукции, что способствует формированию благоприятной бизнес-среды для инвесторов.
Данный проект является частью 32 инвестиционных инициатив общей стоимостью 166 миллионов долларов, которые планируется реализовать до конца 2025 года. В целом в рамках этой программы планируется создать 1500 новых рабочих мест, увеличить объемы производства и экспорта, а также снизить цены на некоторые товары.
Рынок детских подгузников в регионе Центральной Азии является одним из самых быстрорастущих сегментов потребительских товаров. Это объясняется высоким уровнем рождаемости в регионе.