Shavkat Mirziyoyev General Motors bilan hamkorlikni muhokama qildi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev AQShda yirik xalqaro kompaniyalar vakillari bilan uchrashuvlarni davom ettirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbari Vashington shahrida General Motors International kompaniyasining ijrochi direktori Shilpan Amin bilan muzokaralar o‘tkazdi. Uchrashuv davomida tomonlar o‘zaro hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar va kelgusida hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldilar.
So‘nggi besh yil ichida General Motors tomonidan O‘zbekistonda 1,6 million dona avtomobil ishlab chiqarilgani qayd etildi. Bu ko‘rsatkich mamlakatning avtomobilsozlik sohasida yirik salohiyatga ega ekanini namoyon etadi.
Ma’lum bo‘lishicha, O‘zbekiston General Motors uchun AQShdan keyingi eng yirik bozor hisoblanadi. Shuningdek, Markaziy Osiyo va MDH mintaqasida savdo hajmi bo‘yicha yetakchi o‘rinni egallab kelmoqda.
Uchrashuvda General Motors vakili mahsulotlarni mahalliylashtirish jarayoniga ko‘mak berishga tayyor ekanini bildirdi. O‘zbekiston tomoni esa ishlab chiqarish sifatini oshirish va yangi xalqaro bozorlarga chiqishni rejalashtirayotganini ma’lum qildi.
Bu kabi hamkorlik mamlakat iqtisodiyotining rivojlanishiga xizmat qilishi kutilmoqda.