O‘zbekiston va AQSh biznes-missiya tashkil etishga kelishdi
O‘zbekiston va AQSh Montana shtatidan biznes-missiya tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va AQSh senatori Stiv Deyns bilan 5-noyabr kuni Vashingtonda o‘tkazilgan uchrashuvda ma’lum qilindi. Uchrashuv davomida tomonlar ikki davlat o‘rtasidagi savdo va investitsiyalar sohasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalarini muhokama qildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning qayd etishicha, bugungi kunda O‘zbekiston va AQSh o‘rtasidagi aloqalar yangi bosqichga ko‘tarilgan. Savdo hajmi ortib bormoqda, yirik amerikalik kompaniyalar bilan qo‘shma loyihalar amalga oshirilmoqda.
So‘nggi oylarda ikki davlat o‘rtasida sezilarli miqdorda shartnomalar imzolangan bo‘lib, hozirgi tashrif davomida yangi iqtisodiy kelishuvlar ham kutilmoqda. Prezident Mirziyoyev AQSh Senatida Markaziy Osiyo bo‘yicha Kokus faoliyatini yuksak baholab, ikki tomonlama tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlagani uchun AQSh tomoniga minnatdorlik bildirdi.
Bu kabi hamkorlik mamlakatlar o‘rtasidagi iqtisodiy va siyosiy aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Узбекистан и США договорились о проведении бизнес-миссии
Узбекистан и штат Монтана США достигли соглашения о создании бизнес-миссии. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом было объявлено на встрече 5 ноября в Вашингтоне между Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и сенатором США Стивом Дейнсом. Во время встречи стороны обсудили вопросы расширения сотрудничества в области торговли и инвестиций между двумя странами.
По словам Президента Шавката Мирзиёева, сегодня отношения между Узбекистаном и США вышли на новый уровень. Объем торговли растет, реализуются совместные проекты с крупными американскими компаниями.
В последние месяцы между двумя странами было подписано значительное количество контрактов, и во время текущего визита ожидаются новые экономические соглашения. Президент Мирзиёев высоко оценил деятельность Кокуса по Центральной Азии в Сенате США и выразил благодарность американской стороне за поддержку двусторонних инициатив.
Такое сотрудничество способствует дальнейшему укреплению экономических и политических связей между странами.