Mirziyoyev va DFC rahbari hamkorlikni muhokama qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-noyabr kuni AQSH Xalqaro moliyaviy taraqqiyot korporatsiyasi (DFC) bosh direktori Ben Blek bilan uchrashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur uchrashuv Prezidentning Vashington shahridagi ishbilarmonlik tashrifi doirasida tashkil etildi. DFC AQSHning rivojlanish instituti bo‘lib, rivojlanayotgan mamlakatlarda infratuzilma va sanoat loyihalarini amalga oshirish uchun xususiy kapitalni jalb etish bilan shug‘ullanadi.
Uchrashuv davomida ikki davlat o‘rtasidagi savdo va investitsiyaviy hamkorlikning kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Energetika, muhim minerallar, moliya, transport, qishloq xo‘jaligi va axborot texnologiyalari sohalarida yirik qo‘shma loyihalar ustida ishlash davom etayotgani ta’kidlandi.
Amaliy sheriklikni yanada rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Uchrashuvda ustuvor loyihalarni moliyalashtirish uchun qo‘shma investitsiya platformasini yaratish, kichik biznesni qo‘llab-quvvatlash va Toshkent shahrida DFCning mintaqaviy ofisini ochish bo‘yicha chora-tadbirlar muhokama qilindi.

Мирзиёев и глава DFC обсудили сотрудничество
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 6 ноября встретился с генеральным директором Корпорации международного финансового развития США (DFC) Беном Блеком. Об этом сообщил Zamin.uz.
Данная встреча была организована в рамках делового визита Президента в Вашингтон. DFC является институтом развития США, занимающимся привлечением частного капитала для реализации инфраструктурных и промышленных проектов в развивающихся странах.
В ходе встречи с удовлетворением было отмечено расширение торгово-инвестиционного сотрудничества между двумя странами. Было подчеркнуто, что продолжается работа над крупными совместными проектами в сферах энергетики, важных минералов, финансов, транспорта, сельского хозяйства и информационных технологий.
Особое внимание уделялось вопросам дальнейшего развития практического партнерства. На встрече обсуждались меры по созданию совместной инвестиционной платформы для финансирования приоритетных проектов, поддержке малого бизнеса и открытию регионального офиса DFC в городе Ташкент.
Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул важность активного участия DFC в реализации инфраструктурных проектов на основе государственно-частного партнерства. Результаты встречи стали важным шагом, направленным на вывод экономического сотрудничества между двумя странами на новый уровень.