O‘zbekiston Davlat xavfsizlik xizmati Chegara qo‘shinlari qo‘mondoni o‘rinbosari, polkovnik Baxtiyor Mo‘minovich Mansurov 2025-yil 5-noyabr kuni 68 yoshida vafot etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Baxtiyor Mansurov 1957-yil 27-fevralda Jizzax shahrida tug‘ilgan. U umrining qariyb 40 yilini Vatan qurolli kuchlariga bag‘ishlab, Mudofaa vazirligi hamda Chegara qo‘shinlarida turli rahbarlik lavozimlarida faoliyat yuritgan.
Uning xizmat faoliyati davomida sadoqati, halolligi va fidoyiligi ko‘pchilik tomonidan e’tirof etilgan. Polkovnik Mansurov Chegara qo‘shinlarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash, yosh kadrlarni tayyorlash va tizimni zamonaviylashtirish borasida muhim ishlarni amalga oshirgan.
U mamlakat mudofaa tizimidagi xizmatlari uchun 2024-yilda “O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan quruvchi” faxriy unvoni bilan taqdirlangan edi. Harbiy hamkasblari va shogirdlariga ko‘ra, Baxtiyor Mansurov Vatanga sadoqatli, qat’iyatli va el farovonligi yo‘lida fidokor inson sifatida hamisha esda qoladi.

Полковник Бахтиёр Мансуров скончался в возрасте 68 лет
Заместитель командующего Пограничными войсками Государственной службы безопасности Узбекистана, полковник Бахтиёр Моминович Мансуров скончался 5 ноября 2025 года в возрасте 68 лет. Об этом сообщил Zamin.uz.
Бахтиёр Мансуров родился 27 февраля 1957 года в городе Джизак. Он посвятил почти 40 лет своей жизни Вооружённым силам Родины, занимая различные руководящие должности в Министерстве обороны и Пограничных войсках.
В течение своей службы его преданность, честность и самоотверженность были признаны многими. Полковник Мансуров осуществил важные работы по укреплению материально-технической базы Пограничных войск, подготовке молодых кадров и модернизации системы.
За заслуги в системе обороны страны в 2024 году он был награждён почётным званием «Заслуженный строитель Республики Узбекистан». По словам его военных коллег и учеников, Бахтиёр Мансуров навсегда останется в памяти как преданный Родине, решительный и самоотверженный человек, стремящийся к благополучию народа.