O‘zbekiston BMT suv va salomatlik Protokoliga qo‘shildi
O‘zbekiston Birlashgan Millatlar Tashkilotining suv va salomatlik masalalariga oid Protokoliga qo‘shildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror mamlakat uchun muhim ahamiyatga ega ekani e’tirof etildi. Mazkur hujjat 29 davlatni birlashtirib, suv ta’minoti, sanitariya va gigiyena tizimlarini yaxshilashga xizmat qiladi.
Bu borada O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi mutaxassisi Olga Mirshina o‘z fikrlarini bildirdi. Uning ta’kidlashicha, iqlim o‘zgarishi va suv resurslari bilan bog‘liq masalalar mamlakatimizga sezilarli darajada ta’sir ko‘rsatmoqda.
Protokolning qabul qilinishi, xususan, ommaviy joylarda sanitariya-gigiyena qoidalarini joriy qilishda muhim rol o‘ynashi aytildi. Ushbu hujjat ekologiya, suv resurslari va sog‘liqni saqlash sohalarini birlashtiruvchi yagona xalqaro huquqiy kelishuv sifatida e’tirof etiladi.
Bu esa, o‘z navbatida, mamlakatda sog‘lom turmush tarzini shakllantirish va ekologik muammolarni yengillashtirishga yordam beradi. Manba: zamin.uz

Узбекистан присоединился к Протоколу ООН по воде и здравоохранению
Узбекистан присоединился к Протоколу Организации Объединённых Наций по вопросам воды и здравоохранения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Отмечено, что это решение имеет важное значение для страны. Данный документ объединяет 29 государств и направлен на улучшение систем водоснабжения, санитарии и гигиены.
По этому поводу высказалась специалист Министерства здравоохранения Узбекистана Ольга Миршина. По её словам, изменения климата и вопросы, связанные с водными ресурсами, оказывают значительное влияние на нашу страну.
Отмечено, что принятие Протокола играет важную роль, в частности, в введении санитарно-гигиенических норм в общественных местах. Этот документ признан единственным международным правовым соглашением, объединяющим экологию, водные ресурсы и здравоохранение.
Это, в свою очередь, способствует формированию здорового образа жизни в стране и облегчению экологических проблем. Источник: zamin.uz