8-noyabr: O‘zbekistonda ob-havo quyoshli va barqaror
O‘zbekiston Respublikasi Gidrometeorologiya xizmati markazi (O‘zgidromet) xabariga ko‘ra, 8-noyabr kuni mamlakat bo‘ylab ob-havo o‘zgaruvchan bo‘lishi kutilmoqda, ammo yomg‘ir yog‘ishi ehtimoli yo‘q. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Toshkent shahrida havo asosan ochiq bo‘lib, ba’zi paytlarda osmonni bulut qoplab turishi mumkin. Shamol sharq yo‘nalishidan yengil esadi.
Harorat kechasi 0–2 daraja iliq bo‘lsa, kunduzi 13–15 daraja atrofida iliqlik kuzatiladi. Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatlarida salqin, quyoshli ob-havo bo‘lishi kutilmoqda.
Kechasi harorat 0–5 daraja sovuqqacha tushishi, kunduzi esa 15 darajagacha ko‘tarilishi mumkin. Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo barqaror bo‘lib, shamol o‘rtacha tezlikda esishi kutilmoqda.
Harorat kechasi 2 daraja sovuqdan 3 daraja iliqqacha, kunduzi esa 12–17 daraja atrofida bo‘ladi. Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida osmon asosan ochiq, havo musaffo bo‘ladi.
Kechasi harorat 2 daraja sovuqdan 3 daraja iliqqacha, kunduzi esa 10–15 daraja iliq bo‘lishi kutilmoqda. Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida eng iliq ob-havo kuzatiladi.
Kunduzi harorat 20 darajagacha ko‘tarilishi mumkin. Farg‘ona vodiysi — Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida tong salqin bo‘lib, kunduzi quyoshli ob-havo bo‘ladi.
Kechasi harorat 2 daraja sovuqdan 3 daraja iliqqacha, kunduzi esa 10–15 daraja iliq bo‘lishi taxmin qilinmoqda. Tog‘li hududlarda havo nisbatan sovuqroq bo‘ladi.
Kechasi harorat 3 daraja sovuqdan 2 daraja iliqqacha, kunduzi esa 3–8 daraja iliq bo‘lishi kutilmoqda. Sinoptiklarning ma’lum qilishicha, 8-noyabr kuni respublika bo‘ylab barqaror, quyoshli va shamolli ob-havo saqlanib turadi.

8 ноября: В Узбекистане солнечная и стабильная погода
По сообщению Центра гидрометеорологии Республики Узбекистан (Узгидромет), 8 ноября по всей стране ожидается переменная погода, однако вероятность осадков отсутствует. Об этом сообщает Zamin.uz.
В Ташкенте погода преимущественно ясная, временами небо может быть покрыто облаками. Ветер будет легким, восточного направления.
Температура ночью составит от 0 до 2 градусов тепла, днем ожидается около 13–15 градусов тепла. В Каракалпакстане и Хорезмской области ожидается прохладная, солнечная погода.
Ночью температура может опуститься до 0–5 градусов мороза, днем подняться до 15 градусов. В Бухарской и Навоийской областях погода будет стабильной, ветер ожидается средней скорости.
Температура ночью будет от 2 градусов мороза до 3 градусов тепла, днем — около 12–17 градусов. В Ташкентской, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях небо преимущественно ясное, воздух чистый.
Ночью температура ожидается от 2 градусов мороза до 3 градусов тепла, днем — 10–15 градусов тепла. В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях будет самая теплая погода.
Днем температура может подняться до 20 градусов. В Ферганской долине — в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях — утром прохладно, днем солнечная погода.
Ночью температура ожидается от 2 градусов мороза до 3 градусов тепла, днем — 10–15 градусов тепла. В горных районах погода будет относительно прохладнее.
Ночью температура будет от 3 градусов мороза до 2 градусов тепла, днем — 3–8 градусов тепла. По данным синоптиков, 8 ноября по всей республике сохранится стабильная, солнечная и ветреная погода.
Однако в последующие дни возможно постепенное понижение температуры. Источник информации: gidromet.uz.