Farg‘ona viloyatining Quva tumanida 350 million dollarlik zamonaviy sanoat hududi tashkil etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha Turkiyaning yirik kompaniyalaridan biri – "Heyal Holding" tomonidan amalga oshiriladi. Bu haqda Farg‘ona viloyati hokimi Xayrullo Bozorov va "Heyal Holding" asoschisi Vahdettin Heyal o‘rtasidagi kelishuv davomida ma’lum qilindi.
Loyihaning asosiy maqsadi mintaqa iqtisodiyotini rivojlantirish va zamonaviy ishlab chiqarish imkoniyatlarini kengaytirishdir. Yangi sanoat hududida 15 dan ortiq ko‘p funksiyali obyektlar qurilishi rejalashtirilgan.
Ular orasida ishlab chiqarish sexlari, savdo markazlari, mehmonxonalar, konferensiya zallari va mahsulotlar ko‘rgazma xonalari mavjud. Loyihada zamonaviy texnologiyalar va ekologik me’yorlarga alohida e’tibor qaratiladi.
Ishlab chiqarish jarayonlari "aqlli tizimlar" asosida tashkil qilinib, energiya samaradorligini oshirish uchun quyosh panellari o‘rnatiladi. Shu bilan birga, chiqindilarni qayta ishlash tizimlari joriy etiladi.
Loyihada mahalliy kadrlarni tayyorlash va ularning malakasini oshirish uchun kasb-hunar o‘quv markazi tashkil etilishi ham ko‘zda tutilgan. Bu hududda quriladigan yangi korxonalar mintaqa aholisini ish bilan ta’minlashda muhim rol o‘ynaydi.
Farg‘ona viloyati delegatsiyasining Turkiyaga tashrifi davomida boshqa masalalar ham muhokama qilindi. Xususan, hokim Xayrullo Bozorov Turkiyaning 30 ga yaqin kompaniyalari vakillari bilan uchrashib, avtomobilsozlik, qurilish, zargarlik, energetika va axborot texnologiyalari sohalarida investitsiya imkoniyatlarini muhokama qildi.
Masalan, "Aktiv Group" Farg‘onada mehmonxona qurish va tarixiy binolarni qayta tiklashni rejalashtirmoqda, "Aydin Gold" esa zargarlik sohasida yangi loyihalarni amalga oshirishga qiziqish bildirdi. Shuningdek, "SMTR Group" avtomobillar uchun yonilg‘i baklarini ishlab chiqarishni mahalliylashtirishni o‘rgandi, "Seyhan Ambalaj Makina" esa Quva logistika markazida qadoqlash uskunalari ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishni rejalashtirdi.
Bundan tashqari, "Cabani Shoes" kompaniyasi Farg‘onada o‘zining uchinchi rasmiy butikini ochmoqchi. Oktabr oyida Xayrullo Bozorov va Vahdettin Heyal ikki marta uchrashib, sanoat hududida amalga oshiriladigan 25 ta yirik loyiha bo‘yicha muhokamalar o‘tkazdi.
Ulardan oltitasi bo‘yicha aniq takliflar ishlab chiqilgan. Yaqin kunlarda "Heyal Holding" mutaxassislari Farg‘onaga tashrif buyurib, loyiha hujjatlarini ishlab chiqish va qurilish tayyorgarliklarini boshlashi kutilmoqda.
Yakunda Farg‘ona viloyati hokimiyati va "Heyal Holding" o‘rtasida xalqaro hamkorlik bo‘yicha memorandum imzolandi.

В Куваде будет построена промышленная зона стоимостью 350 млн долларов
В районе Кува Ферганской области планируется создание современного промышленного комплекса стоимостью 350 миллионов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот проект реализуется одной из крупных турецких компаний – "Heyal Holding". Об этом стало известно в ходе соглашения между хокимом Ферганской области Хайрулло Бозоровым и основателем "Heyal Holding" Вахдеттином Хеялом.
Основная цель проекта – развитие экономики региона и расширение возможностей современного производства. В новом промышленном комплексе планируется строительство более 15 многофункциональных объектов.
Среди них производственные цеха, торговые центры, гостиницы, конференц-залы и выставочные залы продукции. В проекте особое внимание уделяется современным технологиям и экологическим нормам.
Производственные процессы будут организованы на основе "умных систем", для повышения энергоэффективности будут установлены солнечные панели. Также будут внедрены системы переработки отходов.
В проекте предусмотрено создание учебного центра профессиональной подготовки и повышения квалификации местных кадров. Новые предприятия, которые будут построены в этом районе, сыграют важную роль в обеспечении занятости населения региона.
Во время визита делегации Ферганской области в Турцию обсуждались и другие вопросы. В частности, хоким Хайрулло Бозоров встретился с представителями около 30 турецких компаний и обсудил инвестиционные возможности в сферах автомобилестроения, строительства, ювелирного дела, энергетики и информационных технологий.
Например, "Aktiv Group" планирует строительство гостиницы и реставрацию исторических зданий в Фергане, "Aydin Gold" выразила интерес к реализации новых проектов в ювелирной сфере. Кроме того, "SMTR Group" изучила возможность локализации производства топливных баков для автомобилей, а "Seyhan Ambalaj Makina" планирует наладить производство упаковочного оборудования в логистическом центре Кува.
Кроме того, компания "Cabani Shoes" намерена открыть в Фергане свой третий официальный бутик. В октябре Хайрулло Бозоров и Вахдеттин Хеял дважды встречались и провели обсуждения по 25 крупным проектам, реализуемым в промышленной зоне.
По шести из них разработаны конкретные предложения. В ближайшие дни специалисты "Heyal Holding" планируют посетить Фергану для разработки проектной документации и начала подготовительных работ по строительству.
В итоге между хокимиятом Ферганской области и "Heyal Holding" был подписан меморандум о международном сотрудничестве.