2025 yilda 3,1 mln tonna kartoshka yetishtirildi
2025 yilning yanvar-sentabr oylarida O‘zbekistonda barcha turdagi xo‘jaliklar tomonidan 3,1 million tonnaga yaqin kartoshka yetishtirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Davlat statistika qo‘mitasi ma’lumot berdi. Kartoshka yetishtirish bo‘yicha eng yuqori ko‘rsatkich Samarqand viloyatida qayd etildi.
Ushbu hududda 631,9 ming tonna kartoshka yetishtirilgan. Keyingi o‘rinlarda Toshkent viloyati 320 ming tonna va Farg‘ona viloyati 317,4 ming tonna hosil bilan yetakchilik qildi.
Eng kam kartoshka Toshkent shahrida yig‘ilgan bo‘lib, bu raqam atigi 429 tonnani tashkil etdi. Sirdaryo viloyatida esa 60,1 ming tonna kartoshka yetishtirilib, hududlar orasida eng past ko‘rsatkich qayd etildi.

В 2025 году было выращено 3,1 млн тонн картофеля
В январе-сентябре 2025 года в Узбекистане всеми видами хозяйств было произведено около 3,1 миллиона тонн картофеля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили в Государственном комитете статистики. Самый высокий показатель по производству картофеля зафиксирован в Самаркандской области.
В этом регионе произведено 631,9 тысячи тонн картофеля. Следующими по объему производства стали Ташкентская область с 320 тысячами тонн и Ферганская область с 317,4 тысячами тонн урожая.
Наименьшее количество картофеля собрано в городе Ташкент, где этот показатель составил всего 429 тонн. В Сырдарьинской области произведено 60,1 тысячи тонн картофеля, что является самым низким показателем среди регионов.