Green Card lotereyasiga oid yangi o‘zgarishlar e’lon qilindi
AQSh Davlat departamenti “Diversity Visa” (Green Card) dasturiga oid bir qator o‘zgarishlar joriy etilganini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda idoraning rasmiy veb-saytida ma’lumot berilgan. Unga ko‘ra, 2027-yil uchun mo‘ljallangan DV–2027 lotereyasi bo‘yicha ariza topshirish muddati va ro‘yxatdan o‘tish jarayonida ayrim yangiliklar kiritilgan.
Lotereyada ishtirok etishning aniq sanalari va natijalarning “Entry Status Check” tizimi orqali e’lon qilinadigan kuni yaqin kunlarda ma’lum qilinishi kutilmoqda. Shu bilan birga, bu o‘zgarishlar vizaga ariza topshirish muddatiga ta’sir ko‘rsatmaydi.
G‘oliblar uchun hujjatlarni topshirish jarayoni avvalgidek, 2026-yilning 1-oktyabridan 2027-yilning 30-sentyabrigacha davom etadi. Avvalgi yillarda Green Card lotereyasi uchun arizalar har yili oktyabr oyi boshida qabul qilinib, noyabrning birinchi haftasida yakunlanardi.
Ammo joriy yilda bu jarayon hali boshlanmagan. Shuningdek, sentyabr oyida AQSh Davlat departamenti DV lotereyasida ishtirok etish uchun elektron ro‘yxatdan o‘tishda yangi $1 to‘lov joriy qilinganini ma’lum qilgan edi.
Ushbu to‘lov tizimni avtomatlashtirish va sun’iy arizalar sonini kamaytirish maqsadida kiritilgan. Mutaxassislarning fikricha, bu o‘zgarishlar dastur shaffofligini oshirish va texnik xatolarning oldini olishga xizmat qiladi.

Объявлены новые изменения, касающиеся лотереи Green Card
Государственный департамент США объявил о введении ряда изменений в программу «Diversity Visa» (Green Card). Об этом сообщает Zamin.uz.
Информация об этом размещена на официальном сайте ведомства. Согласно ей, для лотереи DV–2027, предназначенной на 2027 год, внесены некоторые новшества в сроки подачи заявок и процесс регистрации.
Ожидается, что в ближайшие дни будут объявлены точные даты участия в лотерее и день публикации результатов через систему «Entry Status Check». При этом эти изменения не повлияют на сроки подачи заявок на визу.
Процесс подачи документов для победителей останется прежним и продлится с 1 октября 2026 года по 30 сентября 2027 года. В предыдущие годы заявки на участие в лотерее Green Card принимались ежегодно в начале октября и завершались в первую неделю ноября.
Однако в этом году этот процесс еще не начался. Также в сентябре Государственный департамент США сообщил о введении нового сбора в размере 1 доллара за электронную регистрацию для участия в лотерее DV.
Этот сбор введен с целью автоматизации системы и сокращения количества искусственных заявок. По мнению специалистов, эти изменения способствуют повышению прозрачности программы и предотвращению технических ошибок.