Tramp: O‘zbekiston bilan hamkorlik yangi bosqichda
AQShning sobiq prezidenti Donald Tramp Truth Social ijtimoiy tarmog‘ida Vashington shahrida o‘tkazilgan «C5+1» sammiti haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U ushbu sammitni O‘zbekiston va Markaziy Osiyo davlatlari bilan yangi va mustahkam hamkorlikning boshlanishi sifatida baholadi. Trampning so‘zlariga ko‘ra, Markaziy Osiyo strategik jihatdan muhim mintaqa bo‘lib, u Yevropa, Osiyo va Yaqin Sharq chorrahasida joylashgan.
Bu hudud boy tabiiy resurslar, jumladan, mineral zaxiralar, uglevodorodlar va yuqori salohiyatli inson resurslariga ega. Donald Tramp AQSh prezidenti sifatida ushbu jarayonlarda faol ishtirok etish niyatini bildirdi.
Sammit natijasida tomonlar milliardlab dollarlik shartnomalar imzolaganini ta’kidladi. Unga ko‘ra, kelishuvlar AQShda aviatsiya va mineral resurslarni qazib olish kabi sohalarda yangi ish o‘rinlarini yaratishga xizmat qiladi.
Shuningdek, O‘zbekistonning 2028-yilgacha AQSh iqtisodiyotiga 35 milliard dollar, keyingi o‘n yil ichida esa 100 milliard dollardan ortiq mablag‘ yo‘naltirishi kutilmoqda. O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyevning AQShga tashrifi davomida bir qator muhim hujjatlar imzolandi.
Ular orasida noyob yer elementlarini o‘zlashtirishga doir hamkorlik bitimlari, Boeing kompaniyasidan 22 ta samolyot sotib olish, shuningdek, soya mahsulotlarini xarid qilish bo‘yicha kelishuvlar bor. Mirziyoyev sammit davomida Ukraina urushini to‘xtatishga faqat joriy AQSh prezidenti qodir ekanini ta’kidladi.
O‘zbekiston rahbari Trampga Markaziy Osiyoga qaratilgan e’tibori uchun minnatdorlik bildirib, uni O‘zbekistonda «tinchlik prezidenti» deb atashlarini qayd etdi.

Трамп: Сотрудничество с Узбекистаном на новом этапе
Бывший президент США Дональд Трамп на социальной сети Truth Social выразил свои мысли о саммите «C5+1», который прошёл в Вашингтоне. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он оценил этот саммит как начало нового и прочного сотрудничества с Узбекистаном и странами Центральной Азии. По словам Трампа, Центральная Азия является стратегически важным регионом, расположенным на перекрёстке Европы, Азии и Ближнего Востока.
Этот регион богат природными ресурсами, включая минеральные запасы, углеводороды и высокопотенциальные человеческие ресурсы. Дональд Трамп выразил намерение активно участвовать в этих процессах в качестве президента США.
В результате саммита стороны подписали контракты на миллиарды долларов. По его словам, соглашения способствуют созданию новых рабочих мест в США в таких сферах, как авиация и добыча минеральных ресурсов.
Кроме того, ожидается, что Узбекистан направит в экономику США 35 миллиардов долларов до 2028 года и более 100 миллиардов долларов в последующие десять лет. Во время визита президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в США были подписаны ряд важных документов.
Среди них — соглашения о сотрудничестве в освоении редкоземельных элементов, покупка 22 самолётов у компании Boeing, а также договорённости о закупке сельскохозяйственной продукции. Мирзиёев подчеркнул на саммите, что остановить войну в Украине способен только нынешний президент США.
Глава Узбекистана выразил благодарность Трампу за внимание к Центральной Азии и отметил, что его называют в Узбекистане «президентом мира».