O‘zbekistonda birinchi mikromoliya banki tashkil etildi
O‘zbekiston Markaziy banki mamlakatda birinchi mikromoliya bankiga rasmiy litsenziya bergani haqida xabar qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangilik Milliy bank tomonidan e’lon qilindi. Ma’lum qilinishicha, "Tayabb Finans" mikromoliya tashkiloti o‘z maqomini o‘zgartirib, bank maqomini olgan birinchi tashkilotga aylandi.
Rasmiy litsenziya "Tayabb Finans Mikromoliya Tashkiloti" aksiyadorlik jamiyatiga taqdim etildi. Endilikda tashkilot o‘z faoliyatini "Tayanch" nomi ostida davom ettiradi.
Markaziy bank Boshqaruvi tomonidan ushbu qaror qabul qilindi va hozirda tegishli reyestrlarda zarur o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda. Bu jarayon tezkorlik bilan olib borilayotgani ta’kidlandi.
Mazkur qaror mamlakatda mikromoliya tizimini rivojlantirish hamda aholiga moliyaviy xizmatlar ko‘lamini kengaytirish maqsadida amalga oshirilgan muhim qadam hisoblanadi.

В Узбекистане создан первый микрофинансовый банк
Сообщается, что Центральный банк Узбекистана выдал официальную лицензию первому микрофинансовому банку в стране. Об этом сообщил Zamin.uz.
Эта новость была объявлена Национальным банком. Известно, что микрофинансовая организация "Таябб Финанс" изменила свой статус и стала первой организацией, получившей статус банка.
Официальная лицензия была предоставлена акционерному обществу "Таябб Финанс Микрофинансовая Организация". Теперь организация продолжит свою деятельность под названием "Таянч".
Это решение было принято Правлением Центрального банка, и в настоящее время в соответствующих реестрах вносятся необходимые изменения. Отмечается, что процесс проводится оперативно.
Данное решение является важным шагом в развитии микрофинансовой системы страны и расширении спектра финансовых услуг для населения.