O‘zbekiston va AQSh o‘rtasida vizaviy paritet taklif qilindi
O‘zbekiston hukumati AQSh bilan o‘zaro aloqalarni mustahkamlash maqsadida yangi tashabbusni ilgari surdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbusga ko‘ra, O‘zbekiston AQSh fuqarolari uchun 30 kungacha vizasiz rejimni joriy etdi. Bunga javoban, O‘zbekiston o‘z fuqarolari uchun AQShdan 10 yillik vizalar amal qilish tartibini joriy etishni taklif qildi.
Bu taklif ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga qaratilgan bo‘lib, O‘zbekiston Prezidenti Administratsiyasi rahbari maslahatchisi Komil Allamjonov tomonidan ilgari surildi. AQSh tomonidan bu tashabbus iliq qarshi olindi.
AQSh davlat kotibi o‘rinbosari Kristofer Landau mazkur qaror Amerika turizmi uchun yangi imkoniyatlar ochishini ta’kidladi. O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-oktabr kuni AQSh delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuv davomida strategik hamkorlikni rivojlantirish va avval erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. AQSh Prezidenti maxsus vakili Serjio Gor uchrashuvda ishtirok etib, Toshkentda tug‘ilganligini eslatib o‘tdi va O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga AQSh Prezidenti Donald Trampning salomini yetkazdi.
Taklif etilgan 10 yillik vizalar O‘zbekistonning viza siyosatini liberallashtirish va mamlakat turizm sohasini rivojlantirishga qaratilgan keng ko‘lamli strategiyasining bir qismi hisoblanadi. Prezident farmoniga binoan, xorijiy turistlar oqimini oshirish, AQSh fuqarolari uchun vizasiz rejimni joriy etish va o‘zbek fuqarolari uchun vizalarni soddalashtirish bo‘yicha muzokaralar olib borish Tashqi ishlar vazirligiga topshirilgan.
Toshkentning ushbu tashabbusi ochiqlik siyosatining mantiqiy davomidir va asosiy xalqaro hamkorlardan biri bo‘lgan AQSh bilan teng huquqli vizaviy paritetga erishishga qaratilgan.

Между Узбекистаном и США предложено визовое равенство
Правительство Узбекистана выступило с новой инициативой по укреплению двусторонних отношений с США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этой инициативе, Узбекистан ввел безвизовый режим на срок до 30 дней для граждан США. В ответ Узбекистан предложил ввести для своих граждан 10-летние визы в США.
Это предложение направлено на дальнейшее углубление сотрудничества между двумя странами и было выдвинуто советником главы Администрации Президента Узбекистана Комилом Алламжоновым. Со стороны США эта инициатива была тепло принята.
Заместитель государственного секретаря США Кристофер Ландау подчеркнул, что это решение откроет новые возможности для американского туризма. Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 27 октября провел встречу с делегацией США.
В ходе встречи обсуждались вопросы развития стратегического партнерства и реализации ранее достигнутых соглашений. Специальный представитель Президента США Серхио Гор, участвовавший во встрече, напомнил о своем рождении в Ташкенте и передал привет от Президента США Дональда Трампа Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву.
Предложенные 10-летние визы являются частью масштабной стратегии Узбекистана по либерализации визовой политики и развитию туристической отрасли страны. В соответствии с указом Президента, Министерству иностранных дел поручено вести переговоры по увеличению потока иностранных туристов, введению безвизового режима для граждан США и упрощению визового режима для граждан Узбекистана.
Эта инициатива Ташкента является логичным продолжением политики открытости и направлена на достижение равноправного визового паритета с США, одним из ключевых международных партнеров.