O‘zbekiston kiberxavfsizlikda Palo Alto bilan hamkorlik qiladi
O‘zbekiston Respublikasi kiberxavfsizlik sohasida dunyodagi yetakchi kompaniyalardan biri bo‘lgan AQShning Palo Alto Networks kompaniyasi bilan uzoq muddatli strategik hamkorlik bo‘yicha kelishuv imzoladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hamkorlik mamlakatning raqamli infratuzilmasini kuchaytirishga qaratilgan bo‘lib, sun’iy intellekt asosidagi ilg‘or texnologiyalarni joriy qilish orqali kiberxavfsizlikni ta’minlashni maqsad qilgan. Mazkur kelishuv O‘zbekiston hukumat delegatsiyasining AQShga tashrifi chog‘ida amalga oshirildi.
Delegatsiya tarkibida Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov va Investitsiyalar vaziri Laziz Qudratov ishtirok etdi. Safar davomida Palo Alto Networks kompaniyasining davlatlar bilan hamkorlik bo‘yicha vitse-prezidenti Deniel Kros bilan muzokaralar o‘tkazildi.
Uchrashuv davomida O‘zbekistonning raqamli xavfsizlik salohiyatini oshirishga qaratilgan aniq chora-tadbirlar muhokama qilindi. Hamkorlik doirasida davlat va xususiy sektorlarda ma’lumotlarni himoya qilish, raqamli barqarorlikni ta’minlash uchun zamonaviy tizimlarni joriy etish rejalashtirilmoqda.
Xususan, sun’iy intellekt yordamida ishlovchi tizimlar kiberxavflarni real vaqt rejimida aniqlash va bartaraf etishga qodir. Shuningdek, shifrlash texnologiyalaridan foydalanish ham ko‘zda tutilgan.
Kelishuv faqat texnologiyalar yetkazib berish bilan cheklanmay, keng qamrovli kiberxavfsizlik dasturlarini ishga tushirishni ham o‘z ichiga oladi. Bu dasturlar doirasida maslahatlashuvlar tashkil etilib, amerikalik va o‘zbekistonlik mutaxassislar o‘rtasida tajriba almashinuvi yo‘lga qo‘yiladi.
Shu bilan birga, raqamli xavfsizlik bo‘yicha mahalliy kadrlarni tayyorlash va ularning malakasini oshirishga katta e’tibor qaratiladi. Bu esa O‘zbekistonda yuqori malakali mutaxassislar bazasini yaratishga xizmat qiladi.
Muzokaralar davomida mahalliy startap loyihalarining texnik xavfsizligi va ularning xalqaro standartlarga mosligi masalalari ham muhokama qilindi. Ushbu kelishuv O‘zbekistonning yetakchi xalqaro IT kompaniyalarni jalb qilishga qaratilgan keng ko‘lamli strategiyasining bir qismi hisoblanadi.
Bundan tashqari, Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov AQShning Wersirius logistika kompaniyasi va AMALT assotsiatsiyasi bilan uchrashuvlar o‘tkazib, O‘zbekistonda operatsion markazlar ochish va yangi dasturlarni amalga oshirish masalalarini muhokama qilgan. Manba: Zamin.uz

Узбекистан сотрудничает с Palo Alto в области кибербезопасности
Республика Узбекистан подписала соглашение о долгосрочном стратегическом сотрудничестве с одной из ведущих мировых компаний в области кибербезопасности — американской компанией Palo Alto Networks. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное сотрудничество направлено на укрепление цифровой инфраструктуры страны и обеспечение кибербезопасности посредством внедрения передовых технологий на основе искусственного интеллекта. Соглашение было заключено в ходе визита делегации правительства Узбекистана в США.
В состав делегации вошли министр цифровых технологий Шерзод Шерматов и министр инвестиций Лазиз Кудратов. В ходе поездки состоялись переговоры с вице-президентом по сотрудничеству с государствами компании Palo Alto Networks Дэниелом Кросом.
Во время встречи обсуждались конкретные меры по повышению потенциала цифровой безопасности Узбекистана. В рамках сотрудничества планируется внедрение современных систем защиты данных и обеспечения цифровой устойчивости в государственных и частных секторах.
В частности, системы, работающие на основе искусственного интеллекта, способны выявлять и устранять киберугрозы в режиме реального времени. Также предусмотрено использование технологий шифрования.
Соглашение включает не только поставку технологий, но и запуск комплексных программ кибербезопасности. В рамках этих программ будут организованы консультации и налажен обмен опытом между американскими и узбекскими специалистами.
Кроме того, большое внимание уделяется подготовке и повышению квалификации местных кадров в области цифровой безопасности, что способствует созданию базы высококвалифицированных специалистов в Узбекистане.
В ходе переговоров также обсуждались вопросы технической безопасности местных стартап-проектов и их соответствия международным стандартам. Данное соглашение является частью масштабной стратегии Узбекистана по привлечению ведущих международных IT-компаний.
Кроме того, министр цифровых технологий Шерзод Шерматов провел встречи с американской логистической компанией Wersirius и ассоциацией AMALT, обсудив вопросы открытия операционных центров в Узбекистане и реализации новых программ. Источник: Zamin.uz