O‘zbekiston JSTga a’zo bo‘lishga yaqinlashmoqda
O‘zbekiston Jahon Savdo Tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lish yo‘lida muhim bosqichga yaqinlashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda UPL muxbiri ma’lumot berdi. 6-noyabr kuni O‘zbekiston va Ekvador o‘rtasida bozorga kirish masalalari bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralar muvaffaqiyatli yakunlandi.
Natijada, tomonlar o‘zaro kelishuvga erishdi. Hozirgi kunga kelib, O‘zbekiston JSTga qo‘shilish uchun yana ikki davlat bilan muzokaralarni muvaffaqiyatli yakunlashga ehtiyoj sezmoqda.
Shuni alohida ta’kidlash joizki, O‘zbekiston ushbu xalqaro tashkilotga a’zo bo‘lish uchun uzoq yillardan beri faol harakat qilib kelmoqda. Hukumatning fikricha, JSTga a’zo bo‘lish mamlakatning yangi xalqaro bozorlar sari yo‘lini keng ochib berib, iqtisodiy rivojlanishni tezlashtiradi.
Mamlakatning bu boradagi intilishlari xalqaro hamkorlikni mustahkamlash va iqtisodiy imkoniyatlarni oshirishga qaratilgan.

Узбекистан приближается к членству в ВТО
Узбекистан приближается к важному этапу на пути вступления в Всемирную торговую организацию (ВТО). Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил корреспондент UPL. 6 ноября успешно завершились двусторонние переговоры между Узбекистаном и Эквадором по вопросам доступа на рынок.
В результате стороны достигли взаимного соглашения. На сегодняшний день Узбекистану необходимо успешно завершить переговоры еще с двумя странами для присоединения к ВТО.
Особо следует отметить, что Узбекистан активно работает над вступлением в эту международную организацию на протяжении многих лет. По мнению правительства, членство в ВТО откроет стране новые международные рынки и ускорит экономическое развитие.
Стремления страны в этом направлении направлены на укрепление международного сотрудничества и расширение экономических возможностей.