Buxoroda 3,2 magnitudali zilzila qayd etildi
Bugun, 8-noyabr kuni ertalab soat 09:14 da O‘zbekiston hududida yer qimirlashi kuzatildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Seysmoprognostik monitoring Respublika markazi xabar berdi. Mutaxassislarning ma’lumotiga ko‘ra, zilzilaning epimarkazi Toshkentdan taxminan 506 kilometr janubi-g‘arbda, Buxoro viloyatining Gazli shahri yaqinida joylashgan.
Yer qimirlashining chuqurligi 10 kilometrni tashkil etib, magnitudasi 3,2 darajada baholangan. Epimarkazda zilzila kuchi 3 ball bo‘lib sezilgan.
Gazli shahrida esa zilzila kuchi 2 ball atrofida his qilingan. Hodisa vaqtida hech qanday halokat yoki zarar haqida ma’lumot kelmagan.
Bu kuchdagi yer qimirlashlari odatda faqat yengil silkinishlar bilan kechadi va aholiga sezilarli zarar yetkazmaydi. Mutaxassislar bunday seysmik faollikda ehtiyot choralariga amal qilishni tavsiya etishmoqda.
Har qanday holatda xavfsizlik qoidalariga rioya qilish muhim sanaladi. Eslatib o‘tamiz, yaqinda Tojikiston hududida ham yer silkinishi sodir bo‘lgan edi.

В Бухаре зафиксировано землетрясение магнитудой 3,2
Сегодня, 8 ноября, утром в 09:14 на территории Узбекистана было зафиксировано землетрясение. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщил Республиканский центр сейсмопрогностического мониторинга. По данным специалистов, эпицентр землетрясения находился примерно в 506 километрах к юго-западу от Ташкента, недалеко от города Газли в Бухарской области.
Глубина землетрясения составила 10 километров, а магнитуда оценена в 3,2 балла. В эпицентре сила землетрясения ощущалась на уровне 3 баллов.
В городе Газли сила землетрясения ощущалась примерно на 2 балла. Во время происшествия не поступало сообщений о разрушениях или ущербе.
Землетрясения такой силы обычно сопровождаются лишь легкими толчками и не причиняют значительного вреда населению. Специалисты рекомендуют соблюдать меры предосторожности при такой сейсмической активности.
В любом случае важно соблюдать правила безопасности. Напомним, недавно на территории Таджикистана также произошло землетрясение.