O‘zbekiston suv va salomatlik protokoliga qo‘shildi
O‘zbekiston Respublikasi Transchegaraviy suv oqimlari va xalqaro ko‘llarni muhofaza qilish hamda ulardan foydalanish bo‘yicha konvensiyaning suv va salomatlik masalalari bo‘yicha protokoliga rasmiy ravishda qo‘shildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror Budapesht shahrida o‘tkazilgan protokol taraflari uchrashuvida e’lon qilindi. Bu qadam Markaziy Osiyo mintaqasida suv resurslari tanqis bo‘lgan va iqlim o‘zgarishlari ta’siri kuchayayotgan bir sharoitda O‘zbekiston uchun strategik ahamiyat kasb etadi.
Shu tariqa, O‘zbekiston protokolga qo‘shilgan 29-davlatga aylandi. 2005-yildan buyon amal qilayotgan ushbu protokol Yevropa iqtisodiy komissiyasi va Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti Yevropa byurosi hamkorligida boshqariladi.
Mazkur hujjat suv resurslarini boshqarish, ekologiya va jamoat salomatligini bir-biri bilan bog‘laydigan yagona huquqiy vosita hisoblanadi. Uning asosiy maqsadi barcha aholiga sifatli ichimlik suvi va sanitariya sharoitlarini ta’minlash orqali fuqarolar salomatligi va hayot sifatini yaxshilashdan iborat.
Sog‘liqni saqlash vazirligi Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi vakili Olga Mirshinaning ta’kidlashicha, O‘zbekistonning geografik joylashuvi va qurg‘oqchil iqlimi mamlakatni suv tanqisligiga nisbatan o‘ta zaif qiladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu protokol xavfsiz ichimlik suvi, sanitariya va gigiyena masalalarini rivojlantirishda muhim ahamiyatga ega.
Ayniqsa, qishloq joylarda suv taqchilligi bilan bog‘liq muammolarni hal qilish zarurati dolzarb masalalardan biridir. Xalqaro tashkilotlarning ma’lumotlariga ko‘ra, shaharlarda aholini ichimlik suvi bilan ta’minlash darajasi 89 foizni tashkil etsa, qishloqlarda bu ko‘rsatkich atigi 71 foizga teng.
Iqlim o‘zgarishlari bo‘yicha prognozlarga ko‘ra, 2050-yilga kelib Amudaryo havzasidagi suv resurslari 10-15 foizga, Sirdaryo havzasida esa 2-5 foizga qisqarishi mumkin. Bu holat qishloq xo‘jaligi sohasiga, shuningdek, aholining umumiy salomatligiga jiddiy xavf tug‘diradi.
Protokolni qabul qilish orqali O‘zbekiston suv ta’minoti va sanitariya sohasida milliy maqsadlarni belgilash, ilg‘or monitoring tizimini yaratish va BMTning barqaror rivojlanish maqsadlari, xususan, suv resurslari va sanitariyani barcha uchun mavjud qilishga qaratilgan 6-maqsadga erishishda muhim qadam tashladi. Bu sa’y-harakatlar mamlakatning barqaror rivojlanishi va aholi farovonligini oshirishga xizmat qiladi.

Узбекистан присоединился к протоколу по воде и здоровью
Узбекистан официально присоединился к протоколу по вопросам воды и здоровья Конвенции о трансграничных водотоках и международных озёрах. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было объявлено на встрече сторон протокола, которая прошла в городе Будапешт. Этот шаг имеет стратегическое значение для Узбекистана в условиях дефицита водных ресурсов и усиливающегося влияния изменения климата в регионе Центральной Азии.
Таким образом, Узбекистан стал 29-й страной, присоединившейся к протоколу. Действующий с 2005 года протокол управляется совместно Европейской экономической комиссией и Европейским бюро Всемирной организации здравоохранения.
Данный документ является единственным юридическим инструментом, связывающим управление водными ресурсами, экологию и общественное здоровье. Его основная цель — улучшение здоровья граждан и качества жизни через обеспечение всех жителей качественной питьевой водой и санитарными условиями.
По словам представителя Комитета санитарно-эпидемиологической безопасности и общественного здоровья Министерства здравоохранения Ольги Миршиной, географическое положение и засушливый климат делают страну крайне уязвимой к дефициту воды. По её словам, этот протокол имеет важное значение для развития вопросов безопасной питьевой воды, санитарии и гигиены.
Особенно актуальна необходимость решения проблем, связанных с дефицитом воды в сельской местности. По данным международных организаций, уровень обеспечения питьевой водой в городах составляет 89 процентов, тогда как в сельской местности этот показатель всего 71 процент.
Согласно прогнозам по изменению климата, к 2050 году водные ресурсы бассейна Амударьи могут сократиться на 10-15 процентов, а бассейна Сырдарьи — на 2-5 процентов. Это создаёт серьёзную угрозу для сельского хозяйства и общего здоровья населения.
Принятие протокола позволило Узбекистану определить национальные цели в области водоснабжения и санитарии, создать передовую систему мониторинга и сделать важный шаг к достижению Целей устойчивого развития ООН, в частности, цели 6, направленной на обеспечение доступа к водным ресурсам и санитарии для всех. Эти усилия способствуют устойчивому развитию страны и повышению благосостояния населения.