Endilikda xalq tabobati bilan tegishli ruxsatnomasiz shug‘ullanish, tashxis qo‘yish yoki davolash xizmatlarini ko‘rsatish qonuniy javobgarlikka olib keladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shuningdek, bunday faoliyatni omma oldida targ‘ib qilish ham taqiqlanib, jazo choralari belgilandi. Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, bu qoidalarni buzgan fuqarolar 15–20 baravar, mansabdor shaxslar esa 20–25 baravar bazaviy hisoblash miqdorida jarimaga tortiladi.
Agar ruxsatsiz faoliyat orqali moddiy foyda olish holati aniqlansa, xuddi shunday miqdorda jarima belgilanishi ko‘zda tutilgan. Bundan tashqari, ushbu qonunbuzarlik bir yil ichida takrorlansa, 20–30 baravar jarima yoki 15 sutkagacha ma’muriy qamoq jazosi qo‘llanilishi mumkin.
Mutasaddilar ma’lum qilishicha, bu choralar fuqarolarning sog‘lig‘ini himoya qilish va soxta shifokorlik faoliyatining oldini olishga qaratilgan. Manba: zamin.uz.

Народной медицине назначен штраф за незаконную деятельность
Теперь занятие народной медициной без соответствующего разрешения, постановка диагноза или оказание лечебных услуг влечёт за собой юридическую ответственность. Об этом сообщает Zamin.uz.
Также запрещено пропагандировать такую деятельность публично, и за это предусмотрены меры наказания. Согласно внесённым изменениям в Кодекс об административной ответственности, граждане, нарушающие эти правила, будут оштрафованы в размере от 15 до 20 базовых расчетных величин, а должностные лица — от 20 до 25 базовых расчетных величин.
Если будет выявлен факт получения материальной выгоды от деятельности без разрешения, предусмотрен штраф в таком же размере. Кроме того, при повторном нарушении в течение года может быть наложен штраф в размере от 20 до 30 базовых расчетных величин или административный арест сроком до 15 суток.
По словам ответственных лиц, эти меры направлены на защиту здоровья граждан и предотвращение деятельности фальшивых врачей. Источник: zamin.uz.