Giyohvandlikka qarshi kurashda fuqarolar rag‘batlantiriladi
O‘zbekistonda giyohvandlikka qarshi kurashni kuchaytirish maqsadida yangi tizim joriy etilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda narkotik moddalar noqonuniy aylanmasi haqida xabar bergan yoki bunday holatlarni aniqlashga yordam bergan fuqarolar maxsus mukofot bilan taqdirlanadi. Bu haqda hukumat manbalari xabar bermoqda.
Prezident farmoniga ko‘ra, fuqarolarni rag‘batlantirish tartibini Narkotiklar va o‘qotar qurollarni nazorat qilish agentligi ishlab chiqadi hamda uni Vazirlar Mahkamasiga taqdim etadi. Ushbu tashabbus orqali giyohvandlikka qarshi kurashda aholi ishtirokini kuchaytirish maqsad qilingan.
Shu bilan birga, Ichki ishlar vazirligi 2025 yil oxirigacha profilaktika inspektorlarini noqonuniy narkolaboratoriyalar va ularni qadoqlash sexlarini aniqlash bo‘yicha maxsus tayyorlashni tashkil etadi. Ushbu sohada samarali faoliyat olib borgan xodimlar budjetdan tashqari mablag‘lar hisobidan rag‘batlantiriladi.
2026 yil 1 martga qadar ichki ishlar organlari uchun narkotik moddalarni tezkor aniqlashga mo‘ljallangan zamonaviy texnikalar xarid qilinishi rejalashtirilgan. Bundan tashqari, psixotrop va kuchli ta’sir etuvchi moddalar aylanmasiga qarshi choralar yanada kuchaytiriladi.
Yoshlar ishtirokidagi jinoyatlar uchun esa alohida qat’iy javobgarlik choralari belgilanishi kutilmoqda. Mazkur chora-tadbirlar nafaqat jinoyatchilikka qarshi kurashni kuchaytirishga, balki jamiyatda fuqarolarning ongli ishtirokini ta’minlashga ham qaratilgan.

Граждане поощряются в борьбе с наркоманией
В Узбекистане планируется внедрение новой системы для усиления борьбы с наркоманией. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь граждане, которые сообщат о незаконном обороте наркотиков или помогут выявить такие случаи, будут награждены специальной премией. Об этом сообщают правительственные источники.
Согласно указу президента, порядок поощрения граждан разрабатывает Агентство по контролю за наркотиками и огнестрельным оружием и представляет его Кабинету Министров. Эта инициатива направлена на усиление участия населения в борьбе с наркоманией.
Кроме того, Министерство внутренних дел до конца 2025 года организует специальную подготовку инспекторов профилактики по выявлению незаконных нарколабораторий и упаковочных цехов. Сотрудники, эффективно работающие в этой сфере, будут поощряться за счет внебюджетных средств.
До 1 марта 2026 года планируется закупка современного оборудования для оперативного выявления наркотиков для органов внутренних дел. Кроме того, меры по борьбе с оборотом психотропных и сильнодействующих веществ будут усилены.
Для преступлений с участием молодежи ожидается введение особых строгих мер ответственности. Эти меры направлены не только на усиление борьбы с преступностью, но и на обеспечение сознательного участия граждан в обществе.